Kalendarz wydarzeń
Wrzesień 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Można odzyskać akcyzę


Wiadomości | Finanse 2010-06-30 08:49:56

Jak jest opodatkowana akcyzą energia elektryczna sprzedawana podmiotom posiadającym jedynie koncesję na wytwarzanie energii i zużywającym ją na własne potrzeby? - rozmowa z Marcinem Zimny , ekspertem z CMS Cameron Mckenna.

W art. 9 ustawy o podatku akcyzowym został zawarty zamknięty katalog czynności dotyczących energii elektrycznej, które są opodatkowane akcyzą. Opodatkowaniu podlega m.in. sprzedaż energii elektrycznej nabywcy końcowemu, a także zużycie nabytej energii przez podmiot posiadający koncesję na przesyłanie, dystrybucję lub obrót energią.

Nabywca końcowy to podmiot nieposiadający koncesji na wytwarzanie, przesyłanie, dystrybucję lub obrót tą energią w rozumieniu przepisów prawa energetycznego. Sprzedaż energii elektrycznej podmiotowi posiadającemu m.in. koncesję na wytwarzanie nie podlega opodatkowaniu, gdyż nie jest on nabywcą końcowym. Jednocześnie zużycie nabytej energii elektrycznej przez podmiot posiadający jedynie koncesję na wytwarzanie również nie zostało objęte zakresem art. 9 ustawy o podatku akcyzowym.

Ustawodawca przewidział opodatkowanie zużycia nabytej energii elektrycznej na własne potrzeby tylko przez podmioty posiadające koncesję na przesyłanie, dystrybucję lub obrót energią elektryczną, ale już nie na jej wytwarzanie.

Ewa Matyszewska

Czy minister finansów dostrzegł ten problem? Jakie jest orzecznictwo sądów w tego rodzaju sprawach? Czy omawiane przepisy zostaną zmienione?

Więcej: Dziennik Gazeta Prawna 30.06.2010 (125) – str.B4

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

Tagi: akcyza podatek energia elektryczna
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Opracowano we współpracy z:
Fundusz Górnośląski SA
http://www.fgrn.com.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE