Kalendarz wydarzeń
Kwiecień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Design lokomotywą śląskiej gospodarki


Wiadomości | Szkolenia 2010-06-25 08:13:12

Wielu przedsiębiorców wciąż nie dostrzega roli designu we współczesnej gospodarce. Aby zmienić niekorzystny trend, zespół specjalistów z Katowic powołał do życia projekt Innowacyjny dizajn lokomotywą śląskiej gospodarki. Sieć współpracy środowisk akademickich z biznesem.

Głównym zadaniem projektu jest zwiększenie konkurencyjności śląskich firm poprzez integrację środowiska biznesowego z naukowym. Inicjatywa ma zwrócić uwagę lokalnych przedsiębiorców na rolę designu w nowoczesnej gospodarce, a dzięki planowanym szkoleniom, konferencjom i seminariom pomóc w stworzeniu trwałej sieci współpracy pomiędzy przedstawicielami różnych sektorów. Projekt adresowany jest do naukowców (projektanci, ekonomiści, studenci i absolwenci oraz właścicieli przedsiębiorstw (przede wszystkim z sektora mikro i MŚP).

Zespół tworzą specjaliści z Akademii Ekonomicznej, Akademii Sztuk Pięknych i Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach. Łącząc wiedzę z różnych obszarów, inicjatorzy przedsięwzięcia liczą, że uda im się stworzyć szeroką, a co najważniejsze atrakcyjną ofertę designerską, która pobudzi lokalny rynek. Ponadto koordynatorzy akcji oczekują, że oferta szkoleń pozwoli naukowcom podnieść umiejętności w zakresie komercjalizacji osiągnięć naukowych, a także poprawi praktyczne wykorzystanie rezultatów prowadzonych badań. Współpraca środowiska naukowego z przedsiębiorcami na etapach projektowania i wprowadzania innowacyjnych produktów na rynek ma poprawić konkurencyjność śląskiej gospodarki. Przedsięwzięcie jest współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

W piątek 18 czerwca 2010 r. w Katowicach odbyła się konferencja inaugurująca inicjatywę. Podczas spotkania koordynatorzy projektu nie ograniczali się do przedstawienia własnego przedsięwzięcia, ale przekonywali również uczestników o roli designu w działalności małych i średnich przedsiębiorstw.

Eksperci przewidują, że uda im się stworzyć trwałą sieć współpracy, która będzie funkcjonowała również po zakończeniu projektu. Biorąc pod uwagę fakt, że na transferze wiedzy pomiędzy różnymi sektorami zyskają przedstawiciele zarówno środowiska akademickiego, jak i biznesowego – jest to pozytywna wiadomość dla całego regionu.

Tagi: design wzornictwo projektowanie szkolenia projekt
Źródło: Portal Innowacji
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Przekształceń Przedsiębiorstw
http://gapp.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE