Kalendarz wydarzeń
Sierpień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Dłużnicy alimentacyjni zwrócili pół miliarda zł


Wiadomości | Finanse 2010-06-22 11:15:31

Za pośrednictwem Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A. od kwietnia 2009 r. Gminy odzyskały 503 243 759 zł od osób zalegających z alimentami. Taki stan rzeczy ma miejsce dzięki przepisom wprowadzonym 1 października 2008 r. Warto również dodać, że w dniu 14 czerwca b.r. w życie weszły nowe regulacje prawne, rozszerzające w znaczny sposób katalog wierzytelności, które gminy mogą wprowadzać do rejestru dłużników BIG.

Nowa Ustawa o BIG pozwala jednostkom samorządu terytorialnego uporać się m.in. z zadłużeniem z tytułu opłat za wynajem lokali, usługi wodociągowe, kanalizacyjne, gospodarowanie odpadami. Informacje o zadłużeniu umieszczone przez gminę w bazie BIG sprawdzają m.in. banki, firmy leasingowe, telekomunikacyjne jak i fundusze pożyczkowe. Dzięki temu są one w stanie lepiej ocenić rzetelność płatniczą osoby, z którą planują podpisać umowę.

Zapis w Rejestrze Dłużników w BIG wiąże się więc z uniemożliwieniem dostępu do kredytu bankowego, zakupów na raty, czy też zakupu telefonu komórkowego lub abonamentu telewizji kablowej. To z kolei motywuje dłużnika do spłacenia swoich zobowiązań. Tylko uregulowanie długu powoduje, że dane niesolidnego płatnika są usuwane z rejestru BIG. W przeciwnym wypadku informacje o dłużniku mogą w nim pozostać nawet przez 10 lat.

- Zapisy z 2008 roku o przekazywaniu do BIG zadłużenia alimentacyjnego okazały się bardzo pożyteczne dla budżetów gmin i jednostek samorządowych. Skorzystały na nich również dzieci, które znalazły się w trudnej sytuacji, przez to, że ich rodzice, czy prawni opiekunowie nie wywiązywali się z zasądzonych im świadczeń alimentacyjnych. Bazując na dotychczasowych doświadczeniach liczymy, że kolejne możliwości prawne okażą się równie pożyteczne i mamy nadzieję, że dzięki BIG gminy odzyskają pieniądze, które będą mogły zagospodarować z pożytkiem dla lokalnej społeczności – komentuje Mariusz Hildebrand, Prezes BIG InfoMonitor.

Od 14 czerwca gminy oraz organy jej podlegające mogą wpisywać do baz Biur Informacji Gospodarczych dane wszystkich osób fizycznych, które zalegają z płatnościami na co najmniej 200 zł oraz dane przedsiębiorców, jeżeli ich długi przekroczą 500 zł. Opóźnienie w spłacie musi wynosić minimum 60 dni, a nieterminowi płatnicy na 30 dni przed planowanym przekazaniem do BIG negatywnych informacji, muszą otrzymać listownie wezwanie do zapłaty. W przypadku dłużników alimentacyjnych informacja gospodarcza o przeterminowanych należnościach powinna zostać przekazana do któregoś z Biur Informacji Gospodarczej jeżeli zaległość w spłacie zobowiązania wynosi co najmniej 6 miesięcy.

- Nowe regulacje nie obejmują dzisiaj jeszcze należności publiczno-prawnych, takich jak zobowiązania podatkowe, płatności na rzecz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, czy Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz innych opłat na rzecz instytucji administracji publicznej czy samorządowych. Mamy nadzieję, że kolejne rozwiązania dla gmin to tylko kwestia czasu – podsumowuje Mariusz Hildebrand, Prezes BIG InfoMonitor.

Tagi: BIG dług wierzyciel spłata windykacja informacja gosporadcza
Źródło: materiały prasowe
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE