Kalendarz wydarzeń
Sierpień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Surowsze rygory odpowiedzialności dla firm starających się o zamówienia publiczne


Wiadomości | Przetargi 2010-06-22 09:30:41

Czy rzeczywiście prawo zamówień publicznych (p.z.p.) przewiduje reguły bardziej restrykcyjne dla przedsiębiorców od ogólnych zasad odpowiedzialności zawartych w kodeksie cywilnym? - rozmowa z Jackiem Daniewskim, dyrektorem ds. prawno-organizacyjnych w spółce Budimex.

Jacek Daniewski:
Na podstawie kodeksu cywilnego wykonawca nie będzie ponosił odpowiedzialności w przypadku, w którym wprawdzie dojdzie do powstania szkody na skutek niewykonania lub nienależytego wykonania umowy, ale szkoda powstanie na skutek okoliczności, za które wykonawca odpowiedzialności nie ponosi. Takiego wyraźnego wyłączenia niestety brakuje w ustawie – Prawo zamówień publicznych. W związku z tym nie można wykluczyć poglądu, że zakres odpowiedzialności wykonawcy na podstawie prawa zamówień publicznych jest szerszy od zakresu przewidzianego w k.c.

Jakie ryzyko ponoszą więc wykonawcy startujący w przetargach?
W praktyce umowy zawierane na podstawie ustawy – Prawo zamówień publicznych przewidują w pierwszej kolejności zapłatę kar umownych. Istotne są więc orzeczenia zasądzające te kary. Zastrzeganie kar umownych, płatnych na rzecz zamawiających, ułatwia im dochodzenie roszczeń. Wystarczy bowiem wykazanie przez zamawiającego zaistnienia przypadku przewidzianego w umowie, z którym wiąże się obowiązek wykonawcy zapłaty kary umownej (np. opóźnienie w wykonaniu robót).

Kiedy zamawiający może dochodzić zasądzenia kary umownej i to bez względu na to, czy poniósł szkodę? Jak problematyka kar umownych jest regulowana przez zamawiających w specyfikacjach istotnych warunków zamówienia?

Rozmawiał Krzysztof Polak

Więcej: Dziennik Gazeta Prawna 22.06.2010 (119) – str.B8

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

Tagi: przetarg zamówienie publiczne kara umowna
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE