Kalendarz wydarzeń
Maj 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Z optymalizacji podatkowej korzystają firmy z grup kapitałowych


Wiadomości | Finanse 2010-06-21 15:34:50

Czy podatnicy stosują cash pooling jako sposób zarządzania środkami finansowymi w ramach grupy kapitałowej? Z Ewą Opalińską, doradcą podatkowym w kancelarii Gide Loyrette Nouel rozmawia Dziennik Gazeta Prawna.

Tak, w ostatnim czasie zauważamy bardzo duże zainteresowanie wdrażaniem schematów opartych w szczególności na tzw. zero-balancing cash pooling. Schemat ten polega na koncentrowaniu nadwyżek pieniężnych poszczególnych uczestników na wspólnym rachunku bankowym należącym do pool leadera i zarządzaniu nimi poprzez pokrywanie debetowych sald występujących u konkretnych uczestników w danym cyklu rozliczeniowym. Wynikiem tych operacji jest zerowanie sald poszczególnych uczestników cash poolingu w przyjętym cyklu rozliczeniowym (zwykle w każdym dniu roboczym).

Jakie są zalety wdrożenia cash poolingu?
Jako główną zaletę cash poolingu można wymienić zwiększenie efektywności zarządzania środkami finansowymi poszczególnych spółek w grupie kapitałowej przez optymalne wykorzystanie ich nadwyżek pieniężnych oraz zminimalizowanie kosztów finansowania działalności gospodarczej spółek o dużych potrzebach inwestycyjnych. Schemat cash poolingu pozwala zatem na wygenerowanie znacznych oszczędności wynikających z odformalizowanego i łatwego dostępu do finansowania w ramach grupy kapitałowej. Ponadto konsolidacja sald uczestników cash poolingu umożliwia również wynegocjowanie z bankiem korzystniejszego oprocentowania dla spółek z grupy.

Ewa Matyszewska

Czy wdrożenie struktur cash poolingu napotyka na trudności w zakresie oceny ich skutków podatkowych przez organy podatkowe? Czy wypłata odsetek w ramach cash poolingu na rzecz pool leadera będącego nierezydentem podlega podatkowi u źródła? Jak do tej kwestii odnoszą się organy podatkowe? A co z umowami o unikaniu podwójnego opodatkowania, w których nie ma tzw. klauzuli beneficial owner?

Więcej: Dziennik Gazeta Prawna 21.06.2010 (118) – str.B4

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

Tagi: podatek optymalizacja
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Opracowano we współpracy z:
Fundusz Górnośląski SA
http://www.fgrn.com.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE