Kalendarz wydarzeń
Maj 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Polacy zaproszeni do globalnej sieci profesjonalistów transferu technologii


Wiadomości | Badania i Rozwój 2010-06-17 13:07:31

Jedną z dróg prowadzących do zwiększenia liczby innowacji w gospodarce jest - obok wysiłku badaczy i otwartości menedżerów - wykształcenie osób, które będą pośredniczyć między światem nauki a przemysłem.

Wysiłki Polaków, zmierzające do utworzenia zawodu brokera nowych technologii, zostały docenione na poziomie globalnym. 12 czerwca na Politechnice Warszawskiej gościła Claar-els van Delft, prezes społeczności profesjonalistów transferu technologii. Absolwenci kursu zarządzania własnością intelektualną zostali zaproszeni do grona członków aliansu.

W uroczystym zakończeniu cyklu warsztatów, organizowanych przez stowarzyszenie IP Management Polska, uczestniczyli naukowcy, przedsiębiorcy, finansiści, eksperci z zakresu ochrony środowiska, prawnicy, ekonomiści oraz studenci - laureaci projektu Pol-Nord Bridge.

Gościem specjalnym była Claar-els van Delft z Holandii, prezes europejskiego stowarzyszenia profesjonalistów transferu technologii ASTP i aliansu ATTP, łączącego kilka podobnych stowarzyszeń z obszaru 67 krajów świata, w tym Stanów Zjednoczonych, Kanady i Australii. Alians został zawarty zostało 27 maja w Paryżu.

"Nie jesteśmy stowarzyszeniem biurokratycznym, wierzymy, że wiedza ekspercka pochodzi od praktyków. Możemy pozwolić sobie na pragmatyzm, bowiem nie jesteśmy finansowani z funduszy rządowych. Nasza współpraca opiera się na ochotnikach - ludziach, którzy chcą i lubią uczyć innych, dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem" - mówiła van Delft podczas wizyty w Warszawie.

ATTP proponuje członkostwo brokerom technologii z całego świata - również tym, którzy już działają lub będą kształceni w Polsce. Założeniem stowarzyszenia jest rejestracja profesjonalistów w oparciu o odbyte kursy i studium przypadku, w którym można udowodnić i zweryfikować umiejętności w zakresie transferu do gospodarki nowych technologii, wynalazków, innowacyjnych rozwiązań.

Kursy oferowane przez stowarzyszenie są prowadzone zarówno przez akademików, jak i menedżerów. Egzaminy i studia przypadków będą przygotowywane we współpracy w wieloma uznanymi organizacjami certyfikującymi zdolności zawodowe. Jednak specyfika procedury rejestracyjnej została opracowana specjalnie dla zawodu eksperta transferu technologii. Filozofia ATTP brzmi: "Pokaż nam, że potrafisz".

"Każdy zarejestrowany u nas profesjonalista zyska rozpoznawalność w innych krajach, wiarygodność, zaplecze społeczności tworzącej globalną sieć osób realizujących wspólna misję, odpowiedzialnych za swoje zawodowe powinności" - zapowiada van Delft.

Misją, o której mówi, jest budowanie mostu między nauką a społeczeństwem. Z jej doświadczeń (przeszło 10 lat w funkcji prezes Stowarzyszenia Europejskich Specjalistów Transferu Nauki i Technologii ASTP) wynika, że członkostwo w międzynarodowej organizacji czyni brokera wiarygodnym zarówno dla biznesu, jak i dla badaczy. Obie strony wiedzą, jakie kompetencje ma osoba pośrednicząca w transakcjach technologicznych.

Jak poinformowała van Delft, koszt wszystkich oferowanych szkoleń (trzy 60-godzinne kursy), aplikacji i członkostwa zamyka się w kwocie 4 tys. euro. Kraje Europy Wschodniej mają istotne zniżki w opłatach. Informacje znajdują się na stronie www.attp.info.

Tagi: transfer technologii nowe technologie broker nowych technologii
Źródło: PAP - Nauka w Polsce
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE