Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Badania pomogą walczyć z powodziami


Wiadomości | Badania i Rozwój 2010-06-16 12:20:52

Jedyne w Polsce centrum wodne z modelem rzeki już dziś uruchamia Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego dofinansowało projekt kwotą blisko 50 mln zł w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Nowa infrastruktura będzie pomocna w badaniach nad przeciwdziałaniem powodziom.

To szczególnie istotne, że dziś, kiedy walczymy ze skutkami powodzi, możemy także rozpocząć szerokie badania naukowe w tak nowoczesnych laboratoriach – mówi minister Barbara Kudrycka. – Imponujący model rzeki dobitnie przekonuje, że odpowiednia konstrukcja wałów przeciwpowodziowych, budynków na terenach objętych ryzykiem powodziowym czy umiejętne zastosowanie zbiorników retencyjnych są w stanie powstrzymać katastrofę lub znacznie ograniczyć jej skutki – podkreśla minister Kudrycka.

Centrum Naukowo-Dydaktycznego Wydziału Inżynierii i Kształtowania Środowiska, nazywane Centrum Wodnym jest największym krajowym obiektem badawczym zajmującym się problematyką wody, skupiającym 19 laboratoriów z rożnych dziedzin. Jest to także poligon doświadczalny dla naukowców i studentów Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

Całość układu wodnego obrazuje obieg wody w środowisku. W Centrum Wodnym są również zbudowane modele typowych budowli hydrotechnicznych w korytach i zbiornikach rzecznych. Taka praktyczna możliwość zapoznania się przez studentów i doktorantów z systemem modelowania warunków hydraulicznych, hydrobiologicznych, jak również obserwacja rozwiązań konstrukcyjnych budownictwa hydrotechnicznego, jest unikatowa w skali kraju – żadna inna uczelnia nie dysponuje tak rozwiniętą infrastrukturą z zakresu inżynierii wodnej i budownictwa hydrotechnicznego.

Tagi: badania powódź woda
Źródło: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Przekształceń Przedsiębiorstw
http://gapp.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE