Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

"Wielki mikroświat" podczas 14. Pikniku Naukowego


Wiadomości | Badania i Rozwój 2010-06-15 08:02:03

Jak badać zanieczyszczenie rzek, sterować piłką za pomocą fal mózgowych, w jaki sposób funkcjonują wielkie kolonie małych mrówek, jak policzyć atomy - odpowiedzi na takie pytania mogli znaleźć uczestnicy 14. Pikniku Naukowego.

Piknik odbył się 12 czerwca w stolicy. Naukowe atrakcje dla gości Pikniku w 200 namiotach rozstawionych na obszarze 40 tys. m kw. w Parku Marszałka Rydza-Śmigłego w Warszawie przygotowało 215 instytucji z Polski i innych krajów świata.

Tegoroczny Piknik odbywał się pod hasłem "Wielki mikroświat". "Hasło, tak jak cały Piknik, wymyślił prof. Łukasz Turski. Chciał zwrócić uwagę, na ile mikroświat jest ważny w naszym życiu. Wskazać, że rzeczy, które dzieją się gdzieś poza naszym zasięgiem mają wpływ m.in. na to, co konsumujemy i co oglądamy" - powiedziała jedna z inicjatorek powstania Pikniku, Krystyna Kępska-Michalska z Polskiego Radia.

Jak tłumaczyła, prof. Turski 14 lat temu przyszedł do Polskiego Radia i zapytał, czy naukę można pokazać tak, by nie była nudna, ale bardzo atrakcyjna.

"Było to ogromne wyzwanie. Chodziło o to, by naukę, która powstaje w zamkniętych przestrzeniach, wyprowadzić do ludzi i wyjaśnić pewne naukowe sprawy. Uznałam, ze skoro naukowcy mają tyle wspaniałych rzeczy do pokazania, to musi się udać" - powiedziała Kępska-Michalska.

W tym roku goście Pikniku mogli dowiedzieć się, na czym polega działanie balonu stratosferycznego i jak wykorzystać go w praktyce, czym jest i jakie właściwości ma tzw. ciecz nienewtonowska. Międzynarodowy Zespół Obserwacji Satelitarnych pokazał, jak przeprowadza się satelitarną obserwację glonów morskich, wyjaśnił tajniki fotosyntezy i czym jest upwelling.

Na scenie Pikniku widzowie mogli obejrzeć już m.in. fontannę azotową, szklane róże i inne efektowne eksperymenty przygotowane przez Szkołę Nauk Ścisłych Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego UKSW i Instytut Fizyki PAN.

Jednak Piknik to nie tylko nauki ścisłe, ale również m.in. nauki społeczne, muzyka, lingwistyka i historia.

Muzeum Historii Polski (MHP) przygotowało dla swoich gości grę plenerową, podczas której dzieci od 6 do 12 lat mogły kroczyć śladami armii generała Władysława Andersa. "Podczas tej podróży dzieci uczą się umiejętności przydatnych podczas podróżowania: jak się czyta mapę, jak spakować plecak czy apteczkę, a przy okazji otrzymują informacje o armii Andersa" - mówił przedstawiciel Muzeum. Ponadto mali goście MHP z puzzli mogą ułożyć makietę przyszłego budynku tej instytucji.

W namiocie Domu Spotkań z Historią można było wziąć udział w grze polegającej na rozpoznawaniu źródeł historycznych. "Gra dotyczy historii XX-wieku. Trzeba przeczytać źródło historyczne, dopasować do wydarzenia, zanalizować fotografię historyczną, czyli po prostu zmierzyć się ze swoją wiedzą historyczną" - mówiła Ewa Stularz z Domu Spotkań z Historią.

"W tym roku w Pikniku uczestniczy 25 krajów świata, staje się on coraz bardziej międzynarodowy" - powiedziała Kępska-Michalska. Wśród zagranicznych gości znalazły się państwa takie jak: Austria, Belgia, Czechy, Finlandia, Francja, Hiszpania, Irlandia, Litwa, Meksyk, Niemcy, Portugalia, Rosja, Słowacja, Szwecja i Włochy. Pierwszy raz udział w warszawskim Pikniku Naukowym wzięły: Estonia, Korea Południowa, Łotwa i Serbia.

Gościem specjalnym tegorocznej imprezy była Wielka Brytania. Reprezentująca ją grupa naukowców z brytyjskiego Science Made Simple, przy współpracy z British Council, na scenie głównej prezentowała pokazy na temat wody i dźwięku. Publiczność mogła się dowiedzieć m.in., czy można zmienić wodę w wino i jak spowodować jej wybuch.

Piknik Naukowy w Warszawie to największa w Europie impreza plenerowa popularyzująca naukę. Jego pomysłodawcami są prof. Łukasz Turski i Krystyna Kępska-Michalska, a także Robert Firmhofer z Centrum Nauki Kopernik. Impreza odbywa się regularnie od 1997 r. i za każdym razem przyciąga tłumy zwiedzających.

Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik w 2005 roku został wyróżniony przez Komisję Europejską jako jeden z 10 wzorcowych europejskich projektów obszaru "Nauka i społeczeństwo". Był inspiracją do wielu inicjatyw popularyzujących naukę, m.in. do budowy w Warszawie Centrum Nauki Kopernik.

PAP - Nauka w Polsce, Ewelina Krajczyńska

Tagi: nauka piknik naukowy zabawa
Źródło: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Przekształceń Przedsiębiorstw
http://gapp.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE