Kalendarz wydarzeń
Sierpień 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Polsko-chińska współpraca parków technologicznych


Wiadomości | Badania i Rozwój 2010-06-09 08:40:29

Stowarzyszenie Krajowego Forum Parków Przemysłowych i Parków Technologicznych podpisało umowy o współpracy z parkami technologicznymi z Szanghaju. To pierwsze takie umowy z parkami z Europy Środkowo-Wschodniej.

3 czerwca, podczas misji członków SKFPPiPT na Expo 2010 w Szanghaju, którą współorganizowała Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Stowarzyszenie podpisało dwa listy intencyjne o partnerstwie z chińskimi ośrodkami Shangai Technology Innovation Center oraz Shangai Chemical Industry Park.

Ważnym elementem współpracy jest projekt utworzenia Polsko-Chińskiego Inkubatora Naukowo- Technologicznego. Zakłada, iż polscy przedsiębiorcy będą mieli zapewnioną powierzchnię biurową i usługi prawne na terenie międzynarodowego inkubatora w Szanghaju, a firmy chińskie będą mogły korzystać z infrastruktury parków członkowskich Stowarzyszenia.

W ramach umowy strony polskie parki oraz jednostki chińskie zobowiązały się też do wymiany informacji gospodarczych, zwłaszcza tych dotyczących aktualnych trendów rynkowych i wyszukiwania potencjalnych partnerów biznesowych dla drugiej strony.

W obszarze inwestycji umowa zakłada również współdziałanie poprzez wzajemną promocję usług i intensyfikację relacji między państwami – poprzez organizację wizyt studyjnych i warsztatów.

- Podpisanie listu intencyjnego otwiera w praktyce możliwość współpracy z chińskimi parkami przemysłowymi i technologicznymi. Bez tego formalnego otwarcia, które dokonało się przy wsparciu władz chińskich i polskich, nie byłoby możliwe wejście zarówno naszych przedsiębiorców w szerszym stopniu na teren Chin, jak i chińskich firm do Polski – mówił Roman Trzaskalik, prezes Stowarzyszenia, który sygnował porozumienie ze strony polskiej.

Chińskie ośrodki reprezentowali Zhu Zheng Hong - wicedyrektor Shanghai Technology Innovation Center i Zhang Ming Fang, zastępca dyrektora Shanghai Chemical Industry Park.

Podpisanie dokumentów odbyło się w Pawilonie Polskim na szanghajskim EXPO podczas seminarium „Okrągły stół parków technologicznych i inkubatorów”, w którym udział wzięli przedstawiciele 11 polskich parków przemysłowych i technologicznych oraz kilkudziesięciu podobnych instytucji w Chinach. Obecni na nim byli również Grażyna Henclewska, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki RP, Bogdan Marczewski, Zastępca Komisarza Generalnego Sekcji Polskiej na EXPO 2010 i Andrzej Pieczonka, Kierownik Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Konsulatu Generalnego RP w Szanghaju.

Tagi: parki technologiczne wymiana chiny
Źródło: Portal Innowacji
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Przekształceń Przedsiębiorstw
http://gapp.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE