Za naukę w czasie pracy będzie przysługiwała pensja
Wiadomości | Prawo 2010-06-08 13:13:29
Pracownik, który za zgodą pracodawcy lub na jego wniosek rozpocznie kształcenie, uzyska prawo do płatnych zwolnień z części dni pracy. Będzie mógł też korzystać z urlopów szkoleniowych (6 lub 20 dni). Tak wynika z ustawy z 9 kwietnia 2010 r. o zmianie ustawy Kodeks pracy oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Na ostatnim posiedzeniu Sejm przyjął senackie poprawki do tej nowelizacji i trafiła ona do podpisu prezydenta. Wejdzie w życie po upływie 30 dni od ogłoszenia.
– Szczegółowe zasady podwyższania kwalifikacji zawodowych przez pracownika ureguluje umowa, którą trzeba będzie zawrzeć z pracodawcą – tłumaczy Katarzyna Grzybowska-Dworzecka, prawnik z Kancelarii Michałowski Stefański Adwokaci.
To w niej obie strony ustalą, czy firma dofinansowuje np. czesne lub zakup podręczników. Umowa nie będzie mogła jednak pozbawiać pracownika praw zagwarantowanych w kodeksie pracy (czyli urlopu szkoleniowego oraz płatnych zwolnień z pracy na czas zajęć lub dojazdów do szkoły).
Dlaczego zmiany w kodeksie pracy wejdą w życie z opóźnieniem ? Czy pracownik będzie musiał zwrócić koszty nauki lub szkolenia poniesione przez pracodawcę, jeśli w trakcie podnoszenia kwalifikacji lub już po zakończeniu nauki w sposób nieuzasadniony rozwiąże umowę o pracę bez wypowiedzenia ?
Łukasz Guza
Więcej: Dziennik Gazeta Prawna 24.05.2010 (99) – str.B6
Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.
Źródło: DGP
