Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Rejestrację popularnego wzoru można unieważnić


Porady ekspertów | Marketing 2010-06-08 12:31:44

Rośnie liczba postępowań o unieważnienie znaków towarowych zarejestrowanych przez Urząd Patentowy. Przedsiębiorcy używający popularne i od dawna wykorzystywane symbole czują się bowiem pokrzywdzeni zastrzeganiem go przez konkurentów.

– Powszechną praktyką dużych firm, które dysponują znacznymi zasobami finansowymi, przeznaczonymi na promocję i ochronę własności przemysłowej, jest zgłaszanie i rejestrowanie wszystkich możliwych wariantów, nawet tych, które nie są później używane – mówi Robert Jarzynka, wspólnik w Kancelarii Prawno-Patentowej Jarzynka i Wspólnicy, wiceprezes Polskiej Izby Rzeczników Patentowych.

Działania takie mają na celu nie tylko maksymalne zabezpieczenie swoich praw, ale także blokowanie konkurencji swobodnego dostępu do rynku.

– Lawinowe zastrzeganie wzorów towarowych przez wielkie firmy można zauważyć także w branży złotniczo-jubilerskiej – mówi Janusz Kowalski, przewodniczący Ogólnopolskiej Komisji Złotniczo-Jubilerskiej Związku Rzemiosła Polskiego.
I dodaje, że zdarzają się sytuacje, gdy potężne koncerny monopolizują rynek także w inny sposób. Zatrudniają miejscowych jubilerów, z którymi współpracę rozwiązują zaraz po tym, gdy własny wzór jubilerski zgłoszą z zastrzeżeniem, że może z niego korzystać także korporacja.

W jaki sposób może zostać unieważnione prawo ochronne udzielone na znak towarowy zgłoszony w Urzędzie Patentowym w złej wierze ? Kiedy Urząd Patentowy przeprowadza badanie merytoryczne zgłoszonego wzoru ? Na czym polega instytucja „używacza uprzedniego” ? W jakiej sytuacji nikt nie ma prawa do zgłoszenia danego wzoru przemysłowego oraz dochodzenia roszczeń na tej podstawie ?

Agnieszka Bobowska, Daria Stojak

Więcej: Dziennik Gazeta Prawna 21.04.2010 (77) – str.B7

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

Tagi: znak towarowy prawo firmy
Źródło: DGP
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE