Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Wielka szansa dla polskiej nauki


Wiadomości | Badania i Rozwój 2010-06-07 09:22:05

- Wspólnota Wiedzy i Innowacji w Polsce to ogromny sukces i wielka szansa polskiej nauki - powiedziała minister Barbara Kudrycka podczas panelu "Wspólnoty Wiedzy i Innowacji fuzja nauki i biznesu", który odbył się dziś w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

- Pamiętam tę gorącą noc, wiosną 2008 roku, kiedy na spotkaniu ministrów nauki z krajów UE, niemal do godziny drugiej nad ranem debatowaliśmy nad wyborem siedziby Rady Zarządzającej EIT. Kiedy ostateczny wybór padł na Budapeszt wydawało nam się, że przegrana Wrocławia oznacza stratę dla całej polskiej nauki. To nas zmobilizowało do dalszych starań. I w grudniu 2009 roku werdyktem EIT otrzymaliśmy znacznie większą szansę dla naszej nauki. Kraków stał się jedną z siedzib Europejskiej Wspólnoty Wiedzy i Innowacji w zakresie zrównoważonej energii - przypomniała dziś minister Barbara Kudrycka.

Liderem projektu po polskiej stronie jest Akademia Górniczo-Hutnicza, a uczestniczą w nim także: Politechnika Śląska, Uniwersytet Śląski, Uniwersytet Jagielloński, Politechnika Wrocławska, Główny Instytut Górnictwa (GIG), Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla (IChPW), Tauron, ZAK Kędzierzyn, LOTOS, PGNiG. To konsorcjum, aby uczestniczyć w staraniach o lokalizację, musiało wejść do szerszego konsorcjum miedzynarodowego. Trafiło do grupy potężnych ośrodków akademickich i przemysłowych z Niemiec, Szwecji, Belgii, Hiszpanii i Holandii. Polska jest jedynym w tym gronie nowym członkiem UE.

- Gratuluję inicjatorom, liderom i członkom konsorcjum tego ogromnego sukcesu, który otwiera polskiej nauce drzwi do wielkich osiągnięć badawczych w obszarach strategicznych i uczestnictwa w najbardziej zaawansowanych międzynarodowych projektach badawczych - podkreśliła prof. Barbara Kudrycka.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wsparło projekt kwotą 3 mln euro rocznie, co było warunkiem koniecznym dla starań o WWI w Polsce. Kraków jest jedną z sześciu lokalizacji centrów badawczych nad najnowocześniejszymi technologiami. W Polsce prowadzone będą m. in. badania nad ograniczeniem emisji CO2 i łączeniem energetyki węglowej z jądrową.

Tagi: nauka badania innowacje wiedza
Źródło: nauka.gov.pl
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE