Kalendarz wydarzeń
Listopad 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Potrzeba i charakter niezbędnych zmian w budowaniu relacji pomiędzy wyższym szkolnictwem technicznym a przedsiębiorstwami.


Porady ekspertów | Badania i Rozwój 2010-06-01 08:47:30

O tym czy jako społeczeństwo jesteśmy dojrzalsi w zakresie dostosowania nauki do potrzeb przedsiębiorstw, czy jesteśmy bardziej skłonni do zajmowania się praktycznymi i aplikacyjnymi działaniami w szkolnictwie technicznym będą rozstrzygały lata najbliższe, w których dostrzec będzie można wpływ zintensyfikowanej wymiany naukowej oraz efektywność wykorzystania środków strukturalnych UE.

W naszym kraju mamy stosunkowo dobrą bazę naukowo-badwczą do rozwijania kontaktów ze światem praktyków prowadzenia działalności gospodarczej. Podstawowe bolączki koncentrują się jednak na braku umiejętności zarządzania procesami wdrożeniowymi oraz sposobie finansowania nauki, profilach oceny pracowników naukowych oraz docelowym kształcie ścieżek indywidualnych karier zawodowych wśród naukowców. Te dysfunkcjonalności potęgowane są jeszcze przez niewielkie zainteresowanie współpracą, najczęściej z rozproszonymi przedsiębiorstwami z sektora MSP, gdzie skala wdrożeń praktycznych jest niwelowana m.in. przez małą elastyczność ośrodków naukowych, brak efektu skali i efektu prestiżowego w przedsięwzięciach z małymi podmiotami gospodarczymi oraz wysokie własne koszty stałe ośrodków naukowych, które nie są akceptowalne na poziomie indywidualnego przedsiębiorcy.

Polska nie jest również krajem, w którym kultura społeczna i organizacyjna preferowałaby nasilone ryzyko inwestycyjne. Układ współdziałania nauka-przemysł powinien cechować się kompletnością, wysokim poziomem dobrze wypracowanych procedur organizacyjnych, w których systemy przyznawania grantów badawczych są organicznie wkomponowane w relacje z przedsiębiorcami, a usługowa rola nauki (naukowej praktyki i wdrożeń) powinna stać się istotnym fragmentem uświadomionej tożsamości środowiska naukowego.

Proces tworzenia takiego modelu współpracy, uwzględniający złożoność i wieloaspektowość relacji wzajemnych, wymaga zaangażowania władz edukacyjnych szczebla centralnego, przy ścisłym współdziałaniu z resortami odpowiedzialnymi za gospodarkę. Proces konfigurowania innowacyjności nie może być jedynie deklaracją intencji, ale musi obejmować model współpracy na różnych szczeblach edukacyjnych – od szkolnictwa wyższego poprzez średni szczebel edukacyjny, procesy kształcenia ustawicznego, jak i poprzez szkolenia kompetencyjne na poziomie pojedynczych firm, realizowane z pieniędzy Unii Europejskiej, które dzisiaj nie zawsze wdrażane są w zgodności z jakąś ogólnie akceptowaną i spójną koncepcją rozwoju zasobów kadrowych.(...)

Prawdziwym miernikiem ożywienia współpracy na linii nauka-przemysł mogą być np. reakcje na przetargi ogłaszane przez duże przedsiębiorstwa. W warunkach polskich raczej następuje wyczekiwanie, aż przedstawiciele przemysłu sami zwrócą się do uczelni wyższych z konkretną oferta współpracy. Systematyka pracy w zespołach projektowych zaczyna się powoli wykształcać także na wyższych uczelniach. Musi przełamać ona tradycyjny hierarchiczno-funkcjonalny model struktury jednostki naukowo-badawczej, od lat głęboko zakorzeniony w świadomości kadry akademickiej różnych szczebli.

Idea przedsiębiorczego uniwersytetu znajduje się dopiero w fazie praktycznej konceptualizacji, co biorąc pod uwagę specyfikę kultury organizacyjnej polskich jednostek naukowych, zajmie zawsze sporo czasu. Amerykańskie realia dosyć ścisłych powiązań z biznesem w grupie wysokokwalifikowanych uczelni, czy tez fińskie uwarunkowania synergicznej koncentracji innowacyjnych technologicznie firm wokół helsińskich ośrodków naukowych, to raczej „melodia” odległej przyszłości. (...)

Zachęcamy do zapoznania się z całością artykułu (link poniżej).

Pliki do pobrania:Potrzeba_i_charakter_niezbednych_zmian.pdf
Tagi: nauka biznes współpraca uczelnie
Źródło: Opracowanie własne eksperta na zlecenie GAPP S.A.; © DlaFirmy.info.pl
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Przekształceń Przedsiębiorstw
http://gapp.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE