Kalendarz wydarzeń
Wrzesień 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Finaliści Imagine Cup dla administracji publicznej


Wiadomości | Badania i Rozwój 2010-06-01 08:45:21

- Wszyscy uczestnicy konkursu Imagine Cup wykazali się niezwykłą wiedzą, a finaliści pokazali prawdziwe mistrzostwo. Przekraczając granice wyobraźni, zaproponowaliście rozwiązania z pozoru niewykonalne, które jednak mogą mieć praktyczne zastosowanie na co dzień powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak podczas spotkania z finalistami krajowego etapu konkursu Imagine Cup. Wydarzenie miało miejsce 26 maja br. w Ministerstwie Gospodarki.

Imagine Cup to konkurs technologiczny, który rozwija kreatywność i wyobraźnię oraz uczy młodych ludzi przedsiębiorczości.

Zdaniem wicepremiera Waldemara Pawlaka innowacyjne pomysły powinny przekładać się na wymierne korzyści w postaci codziennych zastosowań. - Ważne jest, aby fantazja, pasja i kreatywność łączyły się z życiową użytecznością – podkreślił. – Takie właśnie są projekty finalistów Imagine Cup – dodał.

Podczas spotkania każdy z finalistów wylosował jedno z pięciu zadań, polegających na zaprojektowaniu rozwiązania informatycznego dla wybranych usług w sferze publicznej. Projekty mają dotyczyć następujących obszarów:

Komunikacja wewnętrzna - międzyresortowe portale społecznościowe - łączmy się,

SSO w administracji publicznej - dostęp obywatela, przedsiębiorcy, urzędnika do systemów usług publicznych - raz a dobrze,

Open Source w służbie administracji publicznej – ewolucja,

Interfejs CEIDG - integracja z one-stop-shop - jak łatwo i szybko założyć firmę,

Sieciowanie usług publicznych - interfejsy web services - nowe standardy.

- Na realizację tych zadań Ministerstwo Gospodarki przeznaczyło łącznie 125 tys. zł – przypomniał wicepremier Pawlak. Zwrócił również uwagę, że zaproponowane przez uczestników rozwiązania mogą być praktycznie wykorzystane w administracji.

- Chcemy, aby młodzi ludzie, nie obciążeni urzędniczą rutyną i ze świeżym spojrzeniem na świat mieli swój wkład w tworzenie nowoczesnych instytucji państwowych – przekonywał.

Dyrektor Departamentu Gospodarki Elektronicznej Sebastian Christow zapewnił z kolei, że konkurs jest jedną z wielu form współpracy z finalistami Imagine Cup, jaką może zaoferować MG. - Jeśli macie pomysły łączenia nauki, administracji i biznesu, które chcielibyście skomercjalizować, pomożemy wam znaleźć partnerów – zadeklarował.

Ministerstwo Gospodarki ufundowało 15 tys. zł za zajęcie I miejsca w krajowych finałach konkursu Imagine Cup 2010, które odbyły się 19 maja br. Nagrodę otrzymał zespół Fteams za projekt interPeter, czyli automatycznego tłumacza języka migowego umożliwiającego osobom z niepełnosprawnością słuchową porozumiewać się ze słyszącymi w rzeczywistym czasie. Fteams będzie reprezentować Polskę podczas światowych finałów konkursu w lipcu 2010 r. w Warszawie.

Finaliści krajowego etapu konkursu Imagine Cup 2010:

DreamCraft z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu:

Opiekun: Tomasz Gdala

Projekt
SoundAbility – system dla osób z niepełnosprawnością słuchową przetwarzający dźwięki w wibracje oraz komunikaty wzrokowe.

eVolve z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu;

Opiekun: Tomasz Gdala

Projekt
Reacto – system pomagający w rehabilitacji osób dotkniętych schorzeniami psychofizycznymi, takimi jak autyzm i mózgowe porażenie dziecięce. System może także znaleźć zastosowanie w leczeniu różnego typu fobii, na przykład klaustrofobii, arachnofobii oraz lęku wysokości.

FteamS z Politechniki Łódzkiej;

Opiekun: Jarosław Koszuk

Projekt
interPeter – automatyczny tłumacz języka migowego umożliwiający osobom z niepełnosprawnością słuchową porozumiewać się z osobami słyszącymi w czasie rzeczywistym.

MUTANT z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie;

Opiekun: Mariusz Chmielewski

Projekt
PULSE – kieszonkowy zestaw do monitorowania prawidłowej akcji pracy serca oraz powiadamiania o ryzyku jej zaburzenia.

The Eradicators z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie;

Opiekun: Rafał Kasprzyk
Projekt
CARE2 – system wczesnego ostrzegania przed rozprzestrzenianiem się chorób zakaźnych i epidemii.

***

Konkurs Imagine Cup, organizowany przez Microsoft, jest największym międzynarodowym przedsięwzięciem technologicznym na świecie, adresowanym do studentów. Tegoroczna edycja konkursu składa się z 5 kategorii konkursowych:

  1. Projektowanie gier,
  2. Media cyfrowe,
  3. Projektowanie oprogramowania,
  4. Technologie informatyczne
  5. Projektowanie systemów wbudowanych.

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: konkurs rozwój innowacje technologie kreatywność
Źródło: Ministerstwo Gospodarki
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Przekształceń Przedsiębiorstw
http://gapp.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE