Kalendarz wydarzeń
Sierpień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Pierwszy polski satelita naukowy - wybierz jego imię


Wiadomości | Badania i Rozwój 2010-06-01 08:39:16

Polscy uczeni dołączą do czołowych światowych badaczy przestrzeni kosmicznej. W 2011 r. wystrzelimy w kosmos pierwszego polskiego satelitę naukowego.

Pomoże on w zbadaniu budowy wewnętrznej największych gwiazd galaktyki. Dwa lata później na orbicie umieścimy kolejnego satelitę badawczego.

Mogę obiecać, że tak przełomowe i innowacyjne projekty badawcze zawsze mogą liczyć na wsparcie ze strony Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego – zaznaczyła prof. Barbara Kudrycka minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Na realizację projektu ministerstwo przeznaczyło 14,2 mln zł i jest to pierwszy od 1989 r. duży grant badawczy w dziedzinie astronomii i badań kosmicznych. W ramach projektu wybudowane zostaną dwa polskie satelity, które zostaną wyniesione na orbitę z kosmodromu Sriharikota w Indiach w 2011 i 2013 roku.

Podczas środowej konferencji został podpisany aneks do umowy na finansowanie projektu budowy i startu BRITE.PL. Satelita zostanie wybudowany w Centrum Badań Kosmicznych PAN i Centrum Astronomicznym im. M. Kopernika PAN we współpracy z Uniwersytetem w Wiedniu, Politechniką w Grazu, Uniwersytetem w Toronto oraz Uniwersytetem w Montrealu.

Dzięki programowi BRITE.PL Polska ma szansę stać się czołowym ośrodkiem badań „jasnych gwiazd” w Europie i na świecie. – Nie mam wątpliwości, że dzięki temu projektowi polscy uczeni dołączą do grona czołowych światowych badaczy przestrzeni kosmicznej – zaznaczyła prof. Barbara Kudrycka. – Dzięki wystrzeleniu na orbitę pierwszego polskiego satelity mamy szansę nie tylko na pozyskanie przełomowych rezultatów badawczych, ale też na wzrost zainteresowania młodych ludzi studiowaniem tak ważnych dziedzin jak astronomia, fizyka czy inżynieria materiałowa. Ogromnie cieszy mnie, że studenci będą mogli uczestniczyć w tym wielkim naukowym projekcie.

Zbudowane w Centrum Badań Kosmicznych PAN satelity umieszczone będą na orbicie o wysokości 800 km. Ich zadaniem będzie prowadzenie obserwacji 286 najjaśniejszych gwiazd na niebie, które do dziś kryją mnóstwo zagadek. Doc. dr hab. Marek Banaszkiewicz, Dyrektor Centrum Badań Kosmicznych PAN podkreślił: Takich małych, sprawnych, niezbyt kosztownych satelitów będzie powstawało coraz więcej, Polska jest tu pionierem. Ogromnie liczę na to, że konstrukcja pierwszego polskiego satelity naukowego będzie dla polskich uczonych przepustką do europejskich badań z wykorzystaniem satelitów obserwujących ziemię.

Weź udział w internetowym konkursie na imię dla pierwszego polskiego satelity.

Tagi: badania kosmos satelita
Źródło: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Przekształceń Przedsiębiorstw
http://gapp.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE