Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Studia podyplomowe dla menedżerów nauki


Wiadomości | Badania i Rozwój 2010-05-28 08:57:13

Na wybranych uczelniach w Polsce - we współpracy ze stowarzyszeniem KRAB - powstają studia podyplomowe dla menedżerów w nauce. Program studiów podyplomowych "Zarządzanie projektem badawczym i komercjalizacja wyników badań", finansowany z funduszy strukturalnych, ma przygotowywać kadry dla całej Polski.

Projekt ten Stowarzyszenie "Edukacja dla Przedsiębiorczości" realizuje od maja w partnerstwie z Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie (lider), Akademią Ekonomiczną w Katowicach, Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie, Politechniką Gdańską, Politechniką Łódzką, Politechniką Wrocławską, Uniwersytetem Szczecińskim, Instytutem Podstawowych Problemów Techniki PAN oraz Stowarzyszeniem "Project Management Polska". Potrwa do 2013 roku.

"W polskich instytucjach, które mogłyby prowadzić projekty europejskie brakuje zrozumienia dla ich specyfiki. Bardzo często dla uzyskania projektu potrzebne jest istnienie bazy laboratoryjnej oraz wsparcie organizacyjne i administracyjne" - ocenia prof. dr hab. inż. Janusz Hołyst ze Stowarzyszenia Koordynatorów Programów Badawczych UE - KRAB.

Jego zdaniem, w Polsce brakuje tzw. menedżerów projektów, którzy by wiedzieli, czym jest organizacja pracy zespołów badawczych, jak zarządzać finansami w projekcie, jak monitorować poszczególne etapy projektu naukowego, jak zapewnić sprawne raportowanie do zleceniodawców projektu. Napisanie wniosku o grant wart kilka milionów euro wymaga także wiedzy z zakresu przepisów UE na temat finansowania nauki.

"W Polsce jest wielu wybitnych naukowców, którzy mogliby uzyskać projekty europejskie. Jeśli jednak zetknęli się z problemem i wiedzą, ile wcześniej będą musieli pracować nad kosztorysami, nad różnymi formalnościami, to rezygnują w ogóle z tych starań" - uważa prof. Hołyst.

Naukowiec podaje przykład wybitnego biologa, który zgłasza się na konkurs UE ze swoim wnioskiem. Recenzenci komisji UE sprawdzają, czy dany projekt może być w Polsce przeprowadzony. Jeśli nie ma laboratoriów albo zaplecza organizacyjnego, które by spowodowało, że koordynator takiego projektu będzie w stanie w sposób efektywny kierować daną liczbą pracowników, UE będzie z dystansem podchodzić do wniosku Polaka.

Prof. Hołyst dodaje, że na polskich uczelniach oprócz drogiego, specjalistycznego wyposażenia laboratoryjnego, brakuje często znacznie tańszej infrastruktury organizacyjnej dla prowadzenia projektów. Powinny być to zespoły, których głównych zadaniem jest wspomaganiem naukowców w danej instytucji w pisaniu wniosków projektowych a następnie w prowadzeniu tych projektów.

"Nie wystarczy mieć pomysł i dorobek. Trzeba wiedzieć, w jakim konkursie można wystartować i jak taki wniosek przygotować. Wiedzę na ten temat zdobywa się latami i Rada KRAB powstała m.in. dlatego, żeby osoby, które już zdobyły takie projekty, mogły przekazywać tę wiedzę kolegom, którzy będą o takie projekty występować" - podkreśla ekspert.

Prezes KRAB zaznacza, że fundusze na prowadzenie badań, które płyną z Brukseli, ponad 10-krotnie przekraczają możliwe do uzyskania środki krajowe.

"Dobre finansowanie projektów UE winno przekładać się na jakość badań. Publikujemy w najlepszych czasopismach, oprócz tego mamy dostęp do współpracy ze znakomitymi partnerami, bo z reguły projekty angażują kilka zespołów. Nasi współpracownicy z innych krajów prezentują bardzo wysoki poziom, to elita naukowa Europy" - podsumowuje naukowiec.

Tagi: studia studia podyplomowe nauka badania
Źródło: PAP - Nauka w Polsce
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE