Kalendarz wydarzeń
Sierpień 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

26 maja - Dzień Małych i Średnich Przedsiębiorstw


Wydarzenia | Dotacje 2010-05-24 10:45:48

Forum wymiany doświadczeń między instytucjami tworzącymi i obsługującymi "środowisko innowacji" a przedsiębiorcami ma być spotkanie, które odbędzie się w Dniu MŚP - 26 maja w Warszawie. Konferencja "Wsparcie dla innowacyjnych przedsiębiorstw - nowe perspektywy" jest częścią obchodów Europejskiego Tygodnia Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

Imprezę - pod patronatem Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) - organizuje Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE (KPK) i Związek Banków Polskich (ZBP).

"Konferencja stanie się okazją do znalezienia odpowiedzi na pytanie czy w Polsce rzeczywiście istnieje rynek i zapotrzebowanie na produkty innowacyjne? Jakie są realia działalności innowacyjnych przedsiębiorstw? Jakie ułatwienia instytucjonalno - prawne należałoby wprowadzić? Mamy nadzieję, że konferencje te wejdą na stałe do cyklu imprez organizowanych przez nas w ramach europejskiej inicjatywy SME Week. I za każdym razem będziemy mogli przedstawić nowe aspekty i zagadnienia" - powiedziała PAP Aneta Maszewska z KPK.

Jak wyjaśniła, konferencja jest kontynuacją inicjatywy organizowanej przez Dyrekcję Generalną ds. Przedsiębiorstw i Przemysłu Komisji Europejskiej. Wiąże się z przyjęciem Strategii "Europa 2020" planowanym na czerwiec. Strategia ma przygotować gospodarkę UE na następna dekadę.

"Podczas konferencji tematykę tę zaprezentuje nasz gość specjalny z KE - Jiri Plecity z Sekretariatu Generalnego. Będzie mowa o celach strategii, takich jak zrównoważony wzrost, gospodarka oparta na wiedzy oraz innowacyjność. Cele te są dalekowzroczne i dobrze sprecyzowane, jednak wydaje się, że w samym dokumencie zabrakło konkretów: harmonogramu realizacji tychże celów oraz sposobu ich osiągnięcia. Liczymy na to, że goście naszej konferencji podejmą dyskusję na ten temat" - dodała przedstawicielka KPK.

Zapowiedziała, że do dyskusji zaproszono przedstawicieli administracji publicznej, samorządów, instytucji otoczenia biznesu i niezależnych ekspertów zajmujący się zagadnieniami innowacyjności. Przede wszystkim jednak przewidziano liczny udział przedsiębiorców.

Według Maszewskiej, przedstawicieli sektora MŚP powinny żywotnie interesować zagadnienia poruszone w dokumencie, np. przygotowanie nowych instrumentów finansowych, które zapewnią przedsiębiorcom znacznie łatwiejszy dostęp do rynków kapitałowych i finansowania na rozpoczęcie działalności.

"Przedsiębiorca uzyska praktyczną wiedzę o tym, w jaki sposób i o jakie fundusze można się ubiegać przy rozpoczynaniu działalności gospodarczej, jak zdobyć dofinansowanie na wprowadzenie pewnych innowacji czy wykorzystać fundusze europejskie na rozwinięcie działalności. Będzie miał okazję nawiązać kontakty biznesowe. Dowie się również, jakie politycy maja plany w stosunku do innowacyjnych przedsiębiorstw i kryzysu, który nas dotknął" - zapewniła Maszewska.

Jak zaznaczyła, obok firm z rankingu 500 najbardziej innowacyjnych i laureatów konkursów na innowacyjne firmy i produkty organizowane przez PARP i Urzędy Marszałkowskie, KPK oczekuje na konferencji również naukowców. Badacze dowiedzą się, jak łączyć się w działania Polskich platform Technologicznych i jak z VII PR i CIP otrzymać dofinansowanie na wdrożenia czy na prowadzenie badań.

Uczestnicy spotkania będą mogli skonfrontować polski system innowacyjny z trendami globalnej gospodarki oraz europejską Strategię 2020 z planami polskiego rządu, które omówi Beata Jaczewska z ministerstwa gospodarki. Światowe trendy i nowe formy innowacji przedstawi Wojciech Pander wiceprezes zarządu spółki Case Doradcy. "Innowacje po polsku" zaprezentuje prof. dr hab. Andrzej Rabczenko, dyrektor Centrum Transferu Technologii Politechniki Warszawskiej.

Podczas spotkania będzie też mowa o narzędziach wspierania innowacyjności - zarówno finansowych, jak i doradczych. Uczestnicy konferencji skupią się szczególnie na kwestii mądrego wyboru sposobów i źródeł finansowania, dostosowanego do potrzeb polskich małych i średnich przedsiębiorstw.

Europejski Tydzień Małych i Średnich Przedsiębiorstw potrwa od 25 maja do 1 czerwca.

Udział w spotkaniu, zorganizowanym w ramach europejskich inicjatywy SME Week 2010 , jest bezpłatny. Wymagana jest wcześniejsza rejestracja poprzez stronę http://www.kpk.gov.pl/aktualnosci/imprezy/info/3999/index.html.

Konferencja "Wsparcie dla innowacyjnych przedsiębiorstw - nowe perspektywy" odbędzie się 26 maja w Klubie Bankowca (ul. Smolna 6). Imprezie będą towarzyszyć stanowiska eksperckie z materiałami informacyjnymi dla uczestników. Konferencja będzie prowadzona w języku polskim i angielskim.

Również Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. oraz Polska Dziennik Zachodni zapraszają w dniu 28 maja 2010 r. do wzięcia udziału w forum "Dotacje na sukces! Jak śląskie przedsiębiorstwa wykorzystują fundusze unijne?" organizowanym w ramach Europejskiego Tygodnia MŚP 2010. Zobacz więcej informacji o konferencji.

Tagi: przedsiębiorstwa msp SME Week Tydzień MSP
Źródło: PAP - Nauka w Polsce
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE