Kalendarz wydarzeń
Listopad 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Koniunktura w przemyśle, budownictwie, handlu i usługach


Wiadomości | Finanse 2010-05-24 09:44:34

Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym jest w maju oceniany pozytywnie, lepiej niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku, choć nieco gorzej niż w kwietniu br. Wpływa na to pogorszenie, mimo to nadal optymistycznych, ocen bieżącego i przyszłego portfela zamówień i produkcji.

Oceny ogólnego klimatu koniunktury w budownictwie są w maju pozytywne, zbliżone do zgłaszanych w kwietniu i lepsze niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku. Wpływ na to mają lepsze niż przed miesiącem oceny bieżącego portfela zamówień, produkcji budowlano-montażowej i sytuacji finansowej przy mniej optymistycznych niż w kwietniu prognozach portfela zamówień i produkcji. Przewidywania w zakresie sytuacji finansowej pozostają na poziomie optymistycznych prognoz formułowanych przed miesiącem.

Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym jest w maju oceniany pozytywnie, na poziomie zbliżonym do odnotowanego w analogicznym miesiącu ubiegłego roku, choć nieco gorzej niż w kwietniu br. Bieżąca sprzedaż jest oceniana bardziej pesymistycznie niż w kwietniu, jej prognozy są optymistyczne, choć nieznacznie gorsze od zgłaszanych przed miesiącem. Utrzymują się trudności w regulowaniu bieżących i przyszłych zobowiązań finansowych.

W maju oceny ogólnego klimatu koniunktury zgłaszane przez przedsiębiorstwa usługowe1 ze wszystkich badanych grup (z wyjątkiem jednostek z sekcji edukacja, działalność związana z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi, działalność związana z obsługą rynku nieruchomości oraz opieka zdrowotna i pomoc społeczna) są gorsze od sygnalizowanych przed miesiącem. Najlepiej koniunkturę oceniają firmy z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa – w porównaniu z majem zeszłego roku oceny te są znacznie bardziej korzystne. Najbardziej negatywnie ogólny klimat koniunktury oceniany jest w jednostkach z sekcji transport i gospodarka magazynowa, jednak oceny te są mniej pesymistyczne od zgłaszanych w maju ubiegłego roku.

Tagi: koniunktura przemysł budownictwo dane statystyczne
Źródło: GUS
Opracowano we współpracy z:
Fundusz Górnośląski SA
http://www.fgrn.com.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE