Kalendarz wydarzeń
Sierpień 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Prof. Hołyst o projektach badawczych fiansowanych przez UE


Wiadomości | Dotacje 2010-05-17 09:14:46

Na uczelniach i w instytucjach naukowych powinny powstawać specjalne komórki, pomagające naukowcom tak przygotować projekty badawcze, by pozyskały dofinansowanie z Unii Europejskiej - uważa prof. dr hab. Janusz Hołyst z Krajowej Rady Koordynatorów Projektów Badawczych UE (KRAB).

Do konkursów na sfinansowanie przez UE projektu badawczego mogą się zgłaszać profesorowie z wszystkich państw Unii. "Chodzi o to, żeby polscy naukowcy wygrywali te konkursy. Tymczasem Polacy prowadzą mało projektów europejskich, a wybitni specjaliści, którzy mogliby je uzyskać, rezygnują ze starań już na wstępnych etapach" - ocenia w rozmowie z PAP prof. Hołyst.

"Nie mamy zbyt wielu doświadczeń w prowadzeniu tych bardzo specyficznych projektów, wymagających specjalistycznego know-how. Zaledwie kilka lat temu weszliśmy do UE i od kilku lat takie projekty są finansowane dla polskich uczonych. Na własnych błędach uczymy się po pierwsze, w jaki sposób je pozyskiwać, a po drugie, w jaki sposób je prowadzić" - dodaje naukowiec.

Dodaje, że zaledwie kilkadziesiąt, może nawet kilkanaście osób w Polsce, prowadzi takie projekty i możliwość wymiany doświadczeń między nami jest istotnym ułatwieniem.

KRAB to stowarzyszenie polskich naukowców, którzy koordynują projekty badawcze finansowane przez UE. Stowarzyszenie, któremu przewodniczy prof. Hołyst, próbuje rozwiązać problemy zaobserwowane przez "pionierów" projektów badawczych. Jednym z takich problemów są narzuty w projekcie, czyli koszty, które powinny być związane z jego wykonywaniem. Inną barierą jest brak na uczelniach i w instytucjach naukowych brakuje komórek, które pomagałyby w zarządzaniu projektem.

"Profesorowie mogą być wybitnymi specjalistami z biologii, chemii czy matematyki, ale nie muszą mieć duszy menedżerów, wiedzy prawniczej, organizacyjnej czy ekonomicznej. Wiemy, jak trudno prowadzić takie projekty. Na uczelniach powinny powstawać komórki, które pomogą zarówno w tym, jak i w samym pozyskiwaniu projektów" - postuluje prof. Hołyst.

Zaznacza przy tym, że takich komórek nie należy mylić z funkcjonującymi przy polskich uczelniach centrami transferu technologii, których zadaniem jest przekazywanie wyników nauki do gospodarki. Tu chodzi o pozyskiwanie pieniędzy z Unii Europejskiej poprzez wypracowywanie odpowiednich projektów. Tych pieniędzy nie wolno zaś mylić z funduszami strukturalnymi, które wpłynęły do Polski na mocy umów międzynarodowych.

Według naukowca, brakuje specjalistycznej wiedzy o tym, jak napisać wniosek projektu wartego np. kilka milionów euro. " Ja na przykład w tej chwili pracuję nad projektem, który jest wart miliard euro. Wymaga to naprawdę sporej wiedzy nie tylko z zakresu mojej dziedziny, ale również wiedzy o tym, jak koordynować współpracę naukowców z fizyki, matematyki, informatyki, biologii, ekonomii, socjologii" - zaznacza fizyk.

Jego zdaniem, w Polsce jest grupa wybitnych naukowców, którzy mogliby uzyskać projekt europejski. Jeśli jednak już zetknęli się z problemem formalności i wiedzą, ile czasu będą musieli pracować nad kosztorysami, to rezygnują w ogóle ze starań.

W Instytucie Genetyki i Hodowli Zwierząt PAN w Jastrzębcu k/Warszawy trwa (12-13 maja) spotkanie, którego celem jest prezentacja polskich sukcesów. Koordynatorzy projektów badawczych UE mówią o tym, jak udało im się uzyskać środki, na jakie kłopoty natrafiali. KRAB będzie się zwracał do różnych partnerów - m.in. KRASP, PAN, ministerstwa nauki i szkolnictwa wyższego o pomoc w rozwiązywaniu tych problemów.

Prof. dr hab. Janusz Hołyst z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej kieruje Pracownią Fizyki w Ekonomii i Naukach Społecznych oraz Centrum Doskonałości Badań Układów Złożonych. Przewodniczy stowarzyszeniu, które ma na celu promowanie wyników badań i wpływanie na ministerstwa, uczelnie i inne instytucje, które pośredniczą między naukowcami a UE.

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: projekty badawcze badania i rozwój dotacje UE
Źródło: PAP - Nauka w Polsce
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE