Kalendarz wydarzeń
Sierpień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Inkubacja przedsiębiorstw w instytucjach otoczenia biznesu


Porady ekspertów | Zarządzanie 2010-05-11 09:44:06

Bardzo ważnym elementem uzyskania przewagi konkurencyjnej regionów i gospodarek narodowych jest tworzenie nowych przedsiębiorstw opartych o oryginalne pomysły na dostarczanie wartości klientom. Obecnie najbardziej promowane jest tworzenie przedsiębiorstw opartych na różnego rodzaju innowacjach: produktowych, procesowych lub marketingowych.

Innowacyjny pomysł tkwił u początku wielu gigantów takich jak: Google, Apple, Microsoft, Hewlett-Packard oraz wielu innych które zaczynały jako mikroprzedsiębiorstwa oferujące produkty, których do tej pory nie było na rynku. (...)

Pierwszym inkubatorem przedsiębiorczości był założony przez Josepha Manusco The Batavia Industrial Center , który został utworzony w 1959 roku w Batavia w Stanie Nowy York. Inkubator oferował nowo upieczonym przedsiębiorcom tanie miejsce na prowadzenie biznesu w dużej hali poprzemysłowej. Tam też po raz pierwszy użyto metafory inkubatora, w którym nowe biznesy „wylęgają się” jak pisklęta z jaj. W okresie inkubacji przedsiębiorstwa jak pisklęta potrzebują również stabilnych warunków funkcjonowania. Znaczenie społeczne było bardzo duże: tworzenie nowych miejsc pracy oraz wykorzystanie opuszczonego mienia. Stopniowo wiele przedsiębiorstw przenosiło swoją działalność do coraz większych budynków w innych miastach lecz idea inkubatora pozostała do dzisiaj taka sama. (...)

Preinkubacja jest realizowana według następującej procedury:
• kandydat zgłasza się do Technoparku z pomysłem, który może być sprecyzowany w sposób ogólny,
• kandydat zaakceptowany do preinkubacji ma możliwość nieodpłatnego korzystania ze stanowiska pracy na terenie inkubatora, w tym czasie powinien stworzyć pod okiem opiekuna koncepcję biznes planu, zweryfikować rynkowo swój pomysł oraz ma obowiązek uczestnictwa w szkoleniach,
• w momencie zarejestrowania swojej działalności kandydat może w dalszym ciągu zajmować swoje miejsce, przy czym zobowiązany jest wnosić opłatę, która ustalana jest na zasadach preferencyjnych. Z chwilą formalnego rozpoczęcia działalności (rejestracja działalności w urzędzie gminy lub rejestracja spółki) przedsiębiorca przechodzi do fazy inkubacji. (...)

Zachęcamy do zapoznania się z całością artykułu (link poniżej).

Pliki do pobrania:Inkubacja_przedsiebiorstw_w_IOB.pdf
Tagi: rozwój przedsiębiorczość parki inkubacja
Źródło: Opracowanie własne ekesperta na zlecenie GAPP S.A.
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Przekształceń Przedsiębiorstw
http://gapp.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE