Kalendarz wydarzeń
Luty 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Gdzie szukać pieniędzy na innowacje w MŚP?


Wiadomości | Badania i Rozwój 2010-04-29 09:09:48

Najlepsze idee projektów mogą liczyć na dofinansowanie na rynku publicznym i prywatnym tylko wtedy, gdy realizując przyjęte zadania opracujemy profesjonalną dokumentację projektu, zbudujemy zespół zarządzający oraz pozyskamy kluczowych interesariuszy, czyli tych, którzy mogą wpływać na losy projektu - tłumaczył Krzysztof Łebkowski z Towarzystwa Konsultantów Polskich, podczas warsztatów z zakresu audytu technologicznego przeprowadzonych na Politechnice Warszawskiej.

Jak podkreślał ekspert, w ocenie projektu liczy się jakość zarządzania szansami i ryzykiem w przewidywanych warunkach. To z kolei przekłada się na uzyskanie korzyści znacząco przewyższających zaplanowane nakłady.

"Najlepszym sprawdzianem potencjału własności przemysłowej oraz proponowanego modelu biznesowego jest procedura i kryteria oceny wniosków w ramach działania 4.32 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, czyli kredytu technologicznego" - mówił Łebkowski.

Uczestnikami warsztatów własności intelektualnej (IP Workshop) byli mali i średni przedsiębiorcy, którzy pracują nad projektami innowacyjnymi opartymi na komercjalizacji własności intelektualnej. Podstawowym narzędziem organizującym szkolenie była "mapa drogowa" projektu pro-innowacyjnego. Mapa pozwala zaplanować zadania, terminy, wykonawców i pożądane wyniki.

"Mali i średni przedsiębiorcy odgrywają wiele ról jednocześnie. Są twórcami, promotorami, brokerami, autorami modelu biznesowego i jego wykonawcami" - mówił Łebkowski, uzasadniając konieczność ciągłego doskonalenia się i zdobywania wiedzy z zakresu rozwijania, oceny i poszukiwania źródeł finansowania projektów innowacyjnych.

Podczas warsztatów zaprezentowano strategie innowacyjne oparte na raportach prognostycznych, w tym na raportach z badań typu foresight technologiczny.

W trakcie spotkania omawiano oceny wstępne idei, zaawansowane oceny projektów i stosowane przez inwestorów filozofie ciągłego doskonalenia, np. Keizen. Eksperci na przykładach uczyli, jak powinien być wykonany audyt innowacyjno-technologiczny. Wymieniono też międzynarodowe i krajowe instrumenty wspierania innowacyjności - np. rynek New Connect Giełdy Papierów Wartościowych, program europejski CIP - Competitiveness and Innovation Framework Programme, Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka (działania 1.4 - 4.1 oraz 4.2) a także program Patent Plus.

Część uczestników IP Workshop brała udział w konkursie Elevator Speech Competition 2010 w ramach projektu Pol-Nord Bridge. Istotą konkursu była promocja idei adresowana do osób potencjalnie zainteresowanych wsparciem projektów wdrożeniowych na kolejnych etapach ich rozwoju.

W szkoleniu, obok małych i średnich przedsiębiorców, uczestniczyło pięć z siedmiu drużyn brokerów IP uczestniczących w projekcie Pol-Nord Bridge. Prezentowali system stymulacji mięśni umieszczony w specjalnej "skarpecie", maskę ochronna na twarz torreadora, przekładnię rowerową złożoną z niewielu (w porównaniu z tradycyjnymi przekładniami) elementów, odzież grzejącą, bezinwazyjny tester poziomu cukru we krwi oraz system potwierdzania autentyczności rozmówcy telefonicznego.

Zdaniem Łebkowskiego, Pol-Nord to praktyczne zmierzenie się z wyzwaniem, które polega na dostrzeżeniu innowacyjnego rozwiązania i w krótkim czasie wciągnięciu kogoś do "gry". Nie chodzi przy tym jedynie o promowanie przełomowych wynalazków. Czasem innowacyjność opiera się na integracji różnych już istniejących rozwiązań.

Do udziału w bezpłatnych wykładach cyklu "IP Workshop" zapraszani są głównie mali i średni przedsiębiorcy poszukujący nowych rozwiązań, wynalazcy, osoby prowadzące badania o charakterze aplikacyjnym. Goście mają szansę dyskusji z ekspertami zarządzania własnością intelektualną.

Cykl siedmiu dwudniowych warsztatów dla MŚP na temat zarządzania własnością intelektualną organizuje Stowarzyszenie IP Management Polska. Moduł VI poświęcony audytowi technologiczno-innowacyjnemu odbyły się 23 i 24 kwietnia na Politechnice Warszawskiej.

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: innowacje firma msp nowe rozwiązania
Źródło: PAP - Nauka w Polsce
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE