Kalendarz wydarzeń
Wrzesień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Pierwsze spotkanie polskich architektów informacji


Wydarzenia | Marketing 2010-04-22 09:59:40

O tym, jak wielki wpływ na odbiorcę danego produktu ma przyjazny interfejs, dobrze zaprojektowane menu czy domyślna i logiczna nawigacja, przekonywali eksperci podczas pierwszego polskiego Zjazdu Architektów Informacji - "Polish IA Summit".

Spotkanie w Warszawie odbyło się w dniach 15-16 kwietnia, a zorganizowała je firma badawczo-doradcza UseLab Consulting Group.

W Zjeździe wzięli udział przedstawiciele branży medialnej, specjaliści tworzący serwisy i portale www, e-commerce oraz reprezentanci firm badawczych i zespołów projektowych różnych branż, np. telekomunikacyjnej i bankowej.

Spotkanie miało zwrócić uwagę na kluczowe aspekty architektury informacji, a jednocześnie pokazać, jakie są biznesowe zalety korzystania z usług ekspertów usability.

"Architekci informacji gromadzą różne - rozumiane jako jednostki informacji - rzeczy i grupują je w użyteczne kategorie, przypisują im łatwe do rozpoznania przez większość ludzi nazwy i umieszczają tam, gdzie będą najbardziej przydatne. W praktyce oznacza to, że architektami informacji jesteśmy w pewnym stopniu wszyscy, a rodzina ludzka architekturą informacji posługuje się prawdopodobnie już od swego zarania" - wyjaśniał kilka lat temu prof. Eric Reiss w wywiadzie udzielonym Pismu Akademii Pedagogicznej w Krakowie.

Jak tłumaczą z kolei organizatorzy spotkania, wielu z nas znalazło się kiedyś w sytuacji, gdy "przedzierając się" przez mnogość przeróżnych funkcji konkretnego urządzenia elektronicznego, nie było w stanie znaleźć tej poszukiwanej. Taka sytuacja świadczy przede wszystkim o błędach popełnionych przez producenta, już na etapie projektowania urządzenia. Wiele z tych funkcji jest zazwyczaj zupełnie niepotrzebnych. Są umieszczane głównie dla podniesienia wartości danego produktu.

"W rzeczywistości, takie rozwiązania budzą niechęć i irytację odbiorcy, co z kolei przekłada się na postrzeganie danej marki" - zauważa Wiesław Kotecki, prezes UseLab Consulting Group.

Tu rozpoczyna się pole do działania dla architekta informacji. Powinien on umieć opracować strukturę informacji, która umożliwi szybkie dotarcie do treści poszukiwanych przez użytkowników. Umiejętności architektów informacji są wykorzystywane nie tylko przy projektowaniu urządzeń elektronicznych, ale przede wszystkim tworzeniu stron internetowych, systemów intranetowych czy np. katalogów bibliotecznych.

"Rynek usług interaktywnych jest już na tyle dojrzały, że polscy specjaliści potrzebują dostępu do nowych rozwiązań w zakresie poruszania się po przestrzeni informacyjnej" - przekonuje dr Stanisław Skórka, dyrektor Biblioteki Głównej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

PAP - Nauka w Polsce, Ewelina Krajczyńska

Tagi: użyteczność projektowanie technologie informacyjne interfejs użytkownika
Źródło: PAP - Nauka w Polsce
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE