Kalendarz wydarzeń
Styczeń 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Wadliwe przetargi


Wiadomości | Przetargi 2010-04-21 13:36:52

Ponad połowa ubiegłorocznych przetargów na projekty unijne był wadliwa wynika z kontroli Urzędu Zamówień Publicznych. W sumie sprawdzono prawie 300 postępowań.

Na 294 skontrolowane przetargi, aż 179 przeprowadzono z naruszeniem ustawy Pzp. Mimo to, jak podkreśla UZP, wynik jest wyraźnie lepszy od danych za 2008 r.

Wskazuje na to przede wszystkim większy odsetek kontroli, które nie wykazały naruszeń Pzp (w kontrolach uprzednich wzrost z 36% do 64%, w kontrolach następczych wzrost z 4% do 23%). Urząd zwrócił także uwagę na spadek odsetka wydanych zaleceń pokontrolnych w kontrolach dotyczących zamówień o największych wartościach (spadek z 10% do 3%).

Wśród najważniejszych naruszeń, jakich dopuszczali się zamawiający były m.in.:
- niezgodne z przepisami ustawy Pzp zastosowanie trybu zamówienia z wolnej ręki lub zapytania o cenę,
- opis warunków udziału w postępowaniu w sposób naruszający uczciwą konkurencję,
- niezgodne z przepisami ustawy Pzp odrzucenie najkorzystniejszej oferty,
- zaniechanie stosowania przepisów właściwych dla łącznej wartości szacunkowej poszczególnych części zamówienia, w wyniku czego nie zostało zamieszczone ogłoszenie o zamówieniu w Biuletynie Zamówień Publicznych lub w Dzienniku Urzędowym UE.

UZP zwrócił uwagę na gorszą jakość postępowań o mniejszej wartości. Zdaniem Urzędu zamawiający realizujący mniejsze inwestycje częściej nie dysponują odpowiednią znajomością przepisów o zamówieniach publicznych, jak też w mniejszym stopniu przewidują możliwość objęcia ich kontrolą ze strony uprawnionych do tego organów.

W efekcie ryzyko stwierdzenia naruszenia ustawy Prawo zamówień publicznych wzrasta wraz ze spadkiem wartości kontrolowanego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego.

Podobne zależności zaobserwowano w statystykach kontroli w podziale na programy operacyjne. Porównując np. PO Infrastruktura i Środowisko, z którego najczęściej współfinansowane są zamówienia o największych wartościach oraz Regionalne Programy Operacyjne, w których udział największych zamówień jest znacznie mniejszy, otrzymano następujące wyniki:
- PO IiŚ (56 kontroli) – 41 kontroli bez naruszeń, 15 kontroli – stwierdzono naruszenia ustawy Pzp,
- RPO (26 kontroli) – 10 kontroli bez naruszeń, 16 kontroli – stwierdzono naruszenia ustawy Pzp.

W 2009 r. do Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych zgłoszono ponad 700 wniosków o wszczęcie kontroli doraźnej zamówień współfinansowanych ze środków krajowych lub unijnych. W przypadku 554 wniosków przeprowadzono postępowania wyjaśniające mające na celu ustalenie, czy zasadne jest wszczęcie kontroli (tj. czy doszło do naruszenia Pzp, które mogło mieć wpływ na wynik postępowania).

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: przetargi dotacje pzp uzp
Źródło: samorzad.pap.pl
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE