Kalendarz wydarzeń
Luty 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Koniunktura gospodarcza w marcu 2010 r.


Wiadomości | Finanse 2010-04-14 10:15:26

Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym jest w marcu oceniany pozytywnie, lepiej niż w lutym i w analogicznym miesiącu ubiegłego roku. Wpływają na to bardziej korzystne od formułowanych przed miesiącem przewidywania w zakresie portfela zamówień i produkcji oraz znacznie mniej pesymistyczne niż w lutym odpowiednie oceny bieżące.

Oceny ogólnego klimatu koniunktury w budownictwie są w marcu negatywne, choć lepsze od zgłaszanych w lutym i w analogicznym miesiącu ubiegłego roku. Poprawiły się, ale nadal pozostają pesymistyczne, oceny bieżącego portfela zamówień, produkcji budowlano-montażowej oraz sytuacji finansowej. Odpowiednie prognozy są optymistyczne i dużo lepsze od formułowanych przed miesiącem.

Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym jest w marcu oceniany pozytywnie, lepiej niż w lutym i w analogicznym miesiącu ubiegłego roku. Przedsiębiorcy oceniają bieżącą sprzedaż nieco mniej negatywnie niż w lutym, natomiast jej prognozy są optymistyczne. Utrzymują się trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych. Prognozy w tym zakresie są mniej pesymistyczne niż przed miesiącem.

W marcu oceny ogólnego klimatu koniunktury zgłaszane przez przedsiębiorstwa usługowe ze wszystkich badanych grup, za wyjątkiem jednostek z sekcji informacja i komunikacja, są lepsze od sygnalizowanych przed miesiącem. Najlepiej koniunkturę oceniają firmy z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa – w porównaniu z marcem zeszłego roku oceny te są znacznie bardziej korzystne. Ogólny klimat koniunktury oceniany jest negatywnie w jednostkach z sekcji transport i gospodarka magazynowa, edukacja oraz działalność związana z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi, jednak we wszystkich tych sekcjach oceny są mniej pesymistyczne od zgłaszanych w marcu ubiegłego roku.

Tagi: koniunktura gospodarka
Źródło: GUS
Opracowano we współpracy z:
Fundusz Górnośląski SA
http://www.fgrn.com.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE