Kalendarz wydarzeń
Czerwiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Nowelizacje VAT, CIT i PIT podpisane


Wiadomości | Finanse 2010-04-14 09:18:35

1 kwietnia br. Prezydent podpisał nowelizacje ustaw podatkowych Ordynację podatkową, VAT, CIT i PIT. Nowelizacja ustawy Ordynacja podatkowa wprowadza przepisy, które mają za zadanie umożliwić stronie pełny udział w toczącym się postępowaniu podatkowym. Podatnik będzie informowany o sposobie ustosunkowania się do zarzutów odwołania, przy przekazywaniu sprawy do organu odwoławczego. Nowelizacja wejdzie w życie 30 dni od dnia ogłoszenia.

Nowelizacja ustawy o VAT, dotyczy obowiązków informacyjnych podatników związanych z prowadzeniem ewidencji VAT. Nowe przepisy zwalniają podatników VAT z obowiązku aktualizacji zgłoszenia rejestracyjnego dla celów VAT w sytuacji, gdy aktualizowane dane obejmowałyby zgłoszenie aktualizacyjne w systemie ewidencji podatników NIP.

Ułatwienie nie będzie miało zastosowania w przypadku, gdyby zgłaszana zmiana spowodowała zmianę właściwości organu podatkowego, czyli np. w razie zmiany miejsca zamieszkania lub adresu siedziby podatnika.

Obowiązek rejestracyjny został wydłużony do 7 dni, wcześniej był przed dniem dokonania pierwszej czynności opodatkowanej. Natomiast zmiany w zgłoszeniach rejestracyjnych będzie trzeba złożyć w NIP w ciągu 14 dni i w VAT w ciągu 7 dni. Nowelizacja wchodzi w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia.

Nowelizacja PIT i CIT włącza do kosztów podatkowych VAT związany ze sprzedażą premiową. Nowela wprowadza przepis, zgodnie z którym kosztem uzyskania przychodów będzie także podatek należny od nieodpłatnie przekazanych towarów w przypadku, gdy wyłącznym warunkiem ich przekazania jest uprzednie nabycie przez otrzymującego towarów lub usług w określonej ilości lub wartości. Zmiana wejdzie w życie 1 stycznia 2011 r.

Tagi: VAT PIT CIT podatek nowelizacja ustawa
Źródło: biznes.onet.pl/pap
Opracowano we współpracy z:
Fundusz Górnośląski SA
http://www.fgrn.com.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE