Kalendarz wydarzeń
Styczeń 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Gminne sieci


Wiadomości | Inwestycje 2010-04-09 08:23:22

Gminy będą mogły prowadzić działalność gospodarczą związaną z upowszechnieniem dostępu do Internetu zdecydowali posłowie. Projektem przygotowanym w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej zajmie się teraz Senat.

Przyjęta w czwartek przez Sejm ustawa o wspieraniu rozwoju usług i sieci szerokopasmowych w telekomunikacji zakłada, że samorząd będzie mógł tworzyć we własnym zakresie i z własnych środków infrastrukturę niezbędną do korzystania z Internetu, a nawet świadczyć usługi dostawcy dla prywatnych mieszkań i firm. Wszystko pod warunkiem, że na dany rynek nie chciał do tej pory wejść operator komercyjny.

Nowe przepisy określają także zasady dostępu do infrastruktury telekomunikacyjnej i innej infrastruktury technicznej, finansowanych ze środków publicznych. Na przykład - jeżeli nieruchomość lub jej część nie posiada przyłączenia do sieci telekomunikacyjnej, odpowiadającego potrzebom użytkownika końcowego, właściciel nieruchomości, użytkownik lub zarządca nie będzie mógł odmówić instalacji, utrzymania lub wymiany zewnętrznej instalacji telekomunikacyjnej,

Do ustawy wpisano również zasady lokalizowania regionalnych sieci szerokopasmowych oraz innej infrastruktury telekomunikacyjnej.

Głównym argumentem za wprowadzeniem w życie nowych przepisów było stworzenie podstaw prawnych dla działania samorządów w obszarze telekomunikacyjnym. W opinii przedstawicieli administracji lokalnej dużo większym problemem jest jednak obecnie brak środków na inwestycje upowszechniające sieci szerokopasmowe.

Za przyjęciem ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych głosowało 417 posłów. Nikt nie był przeciw i nikt nie wstrzymał się od głosu. Dokument trafi teraz do prac w Senacie.

Tagi: internet infrastruktura telekomunikacyjna techniczna
Źródło: samorzad.pap.pl
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE