Kalendarz wydarzeń
Styczeń 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Instytucjonalne i finansowe formy wsparcia przedsiębiorczości akademickiej w województwie śląskim


Porady ekspertów | Dotacje 2010-04-06 10:13:27

Przedsiębiorczość akademicka, kreowana przez naukowców i studentów, wiąże się z potrzebą zapewnienia znacznego wsparcia zarówno merytorycznego jak i finansowego. Tego typu działania wymagają ciągłego wspierania kreatywności osób chcących opracować swój pomysł pod względem biznesowym i merytorycznym.

Na terenie województwa śląskiego utworzono rozległą siec instytucji okołobiznesowych mających na celu realizację inicjatyw wspierających przedsiębiorczość środowiska akademickiego. Zgodnie z danymi Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego na terenie Śląska działa obecnie blisko 200 organizacji okołobiznesowych. Są to organizacje świadczące zarówno usługi szkoleniowo-doradcze, jak również finansowe oraz wspierające rynek pracy.

Raport "Ośrodki innowacji i przedsiębiorczości w Polsce" wskazuje, iż na terenie Śląska występuje największa w Polsce liczba organizacji o profilu działań nastawionym wyłącznie na wspieranie przedsiębiorczości technologicznej i innowacji. Z corocznego raportu wynika, iż w regionie występuje 87 organizacji tego typu, a liczba ta rokrocznie wzrasta. Są to w większości ośrodki szkoleniowo-doradcze, a także inkubatory przedsiębiorczości, parki technologiczne oraz instytucje wsparcia finansowego.

Instytucje otoczenia biznesu (IOB) świadczą usługi skierowane zarówno do przedsiębiorców jak i projektodawców. Począwszy od lat 90-tych rozpoczął się etap tworzenia instytucji mających na celu przekazywanie bezpośredniego wsparcia głównie sektorowi MŚP. Pierwsze działania polegały głównie na tworzeniu licznych na Śląsku agencji rozwoju lokalnego i inkubatorów przedsiębiorczości. W kolejnych etapach IOB zajmowały się wspieraniem restrukturyzacji i stymulowaniem wzrostu zatrudniania. Wraz z rozpoczęciem realizacji projektów finansowanych z programów przedakcesyjnych oraz programów UE zwiększył się wachlarz oferowanych usług oraz liczba wyspecjalizowanych instytucji.

Wsparcie przedsiębiorczości akademickiej jest bardzo często realizowane przez instytucje wspierające również działania pro przedsiębiorcze innych grup społecznych. Instytucje rozwinęły szeroki zakres usług dla różnych grup interesantów i jednocześnie zatarły ewidentne różnice w całościowym zakresie swoich statutowych działań (parki technologiczne, inkubatory technologiczne, centra transferu technologii). Wzrost nakładów finansowych, związany z wejściem przez Polskę do Unii Europejskiej, umożliwił IOB aplikowanie o środki przeznaczane na realizację specjalistycznych działań skierowanych do przedsiębiorców, naukowców i studentów. Instytucje otoczenia biznesu, działające w większości na zasadach non-profit, skupione są głównie wokół największych ośrodków miejskich województwa (Katowice, Sosnowiec, Gliwice) oraz uczelnianych (Politechnika Śląska, Akademia Ekonomiczna). Na rzecz środowiska naukowego działają organizacje takie jak Górnośląska Agencja Przekształceń Przedsiębiorstw czy Fundusz Górnośląski. Podobne działania realizują niewielkie (pozbawione majątku i zaplecza lokalowego), ale prężne organizacje pełniące ważną rolę jednostek pierwszego kontaktu z przedsiębiorczością – akademickie inkubatory przedsiębiorczości (...)

Zachęcamy do zapoznania się z całością artykułu - link poniżej.

Pliki do pobrania:Instytucjonalne_i_finansowe_formy_wsparcia.pdf

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: przedsiębiorczość akademicka dotacje firma działalność
Źródło: Opracowanie własne ekesperta na zlecenie GAPP S.A.
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Przekształceń Przedsiębiorstw
http://gapp.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE