Kalendarz wydarzeń
Czerwiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Nadeszło ożywienie na rynku pracy


Wiadomości | Kadry 2010-03-31 11:58:11

Po znacznych spadkach w ciągu ostatnich dwóch lat Monster Employment Index (MEI) - międzynarodowy wskaźnik podaży internetowych ofert pracy - uzyskał w lutym znaczący wzrost. Zarówno w Europie, jak i w Stanach Zjednoczonych było to około 9%. Jest to długo oczekiwane odwrócenie spadkowego trendu na rynku pracy. Największa zmiana widoczna jest w telekomunikacji i sektorze IT. W USA jest to pierwszy roczny wzrost MEI od grudnia 2007 r.

W USA największy wpływ na ożywienie na rynku pracy miały telekomunikacja, IT oraz media – wzrost w tych branżach o średnio 13 punktów miał znaczący wpływ na wynik wszystkich gałęzi przemysłu. 6-punktowemu zwiększeniu uległo także zapotrzebowanie na pracowników w sektorze finansowym i w ubezpieczeniach, jednak jego poziom jest nadal niższy w porównaniu z lutym 2009. Przyrosty odnotowano również w zapotrzebowaniu na pracowników m. in. w usługach technicznych, transportowych oraz handlu hurtowym.

Z drugiej strony, mniej pracodawców rekrutuje się w branży artystycznej czy rozrywkowej. Jest to jednak charakterystyczne dla tego sezonu i firmy prawdopodobnie zwiększą poziom zatrudnienia na wiosnę. Podwyższony popyt na pracowników został odnotowany w 19 z 23 kategorii zawodowych, uwzględnianych w badaniu, oraz w 15 z 20 sektorów gospodarki. Bardzo istotne jest, że po raz pierwszy od ponad dwóch lat zanotowany został roczny wzrost podaży pracy - poziom z lutego 2010 jest o 2% wyższy niż podaż pracy w lutym 2009. Może oznaczać to długoterminowe odwrócenie negatywnego trendu spadkowego.

W Europie na 9% wzrost Monster Employment Index wpłynęło przede wszystkim ożywienie w sektorach, które są silnie uzależnione od konsumentów: turystyce, hotelarstwie (15% więcej niż przed miesiącem), rozrywce, sporcie, rekreacji oraz w sprzedaży. Jednak największy przyrost w ilości ofert pracy, bo aż o 23%, zanotowało rolnictwo, rybołówstwo oraz leśnictwo. Wysoki wzrost zatrudnienia wystąpił również w przemyśle samochodowym na starym kontynencie, jak również w edukacji i służbie zdrowia. Spadki odnotował sektor publiczny i obronny – o 3% w porównaniu do poprzedniego miesiąca.

Najwyższy skok wskaźnika Monster Employment Index wystąpił w Wielkiej Brytanii (13 pkt.), Szwecji (17 pkt.) oraz Francji (13 pkt.). Najniższe wzrosty pojawiły się w Holandii (2pkt.), Niemczech (3pkt.) oraz Belgii (7 pkt.). Niemniej jednak, w odróżnieniu od USA, podaż pracy na rynku europejskim jest ciągle o 12% niższa niż przed rokiem.

Pomimo, że niektóre wzrosty wskaźnika mogą być przypisane wahaniom sezonowym, zwiększona rekrutacja w takich sektorach gospodarki takich jak branża produkcyjna, transport czy handel hurtowy mogą oznaczać wzrost inwestycji, a co za tym idzie nadchodzące ożywienie gospodarcze” – powiedział Craig Bromfield, Dyrektor Sprzedaży monsterpolska.pl.

Jak widać rynki europejskie w różnym tempie nadrabiają straty. Po ilości ofert publikowanych na monsterpolska.pl w pierwszym kwartale obserwujemy, że w Polsce wielu pracodawców znacznie zwiększyło rekrutację. Na serwisie monsterpolska.pl najbardziej wzrosła ilość ofert dla osób wchodzących na rynek pracy. Z drugiej strony niektóre branże reagują ostrożnie i czekają na dalsze sygnały poprawy. Wyniki pierwszego kwartału, które będą niedługo publikowane, wpłyną na to, jaki firmy podejmą kierunek.”– dodał.

*****
O Monster Employment Index:

Monster Employment Index jest przekrojowym badaniem, przeprowadzanym na rynkach pracy w Europie Zachodniej oraz w USA. Wyniki oparte są o internetowe ogłoszenia o pracę, publikowane na korporacyjnych stronach internetowych oraz portalach rekrutacyjnych, uwzględniając Monster.com. Wyniki badania są audytowane przez niezależny instytut badawczy Research America, Inc.

Tagi: Monster Employment Index rynek pracy praca zatrudnienie
Źródło: materiały prasowe
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE