Kalendarz wydarzeń
Styczeń 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Technologie informatyczno-komunikacyjne na rzecz bardziej zielonej gospodarki


Wiadomości | Badania i Rozwój 2010-03-31 08:20:17

W raporcie opublikowanym w lutym przez European Policy Centre Peter Johnston i Waldo Vanderhaeghen dowodzą, iż innowacje w technologiach informatyczno-komunikacyjnych (ICT - Information and Communication Technologies) mogą odegrać kluczową rolę w przejściu do gospodarki bardziej efektywnie wykorzystującej energię i zużywającej mniej węgla, a jednocześnie systematycznie podnoszącej własną produktywność.

Może być to osiągnięte poprzez monitoring zużycia energii i emisji dwutlenku węgla, bardziej efektywne użytkowanie energii w procesach produkcyjnych oraz wprowadzenie zmian w stylu życia, jak i pracy.

Zdaniem autorów należy skupić się na rozbudowie trzech rodzajów infrastruktury:

po pierwsze, aparatury rejestrującej zużycie energii w celu podniesienia świadomości konsumenckiej;
po drugie, inteligentnego systemu sieci elektrycznej uwzględniającej nowe zapotrzebowanie na energię odnawialną, wymagania dotyczące efektywności energetycznej i wzmacniającej pozycję konsumenta;
po trzecie, szerokopasmowego dostępu do internetu.

Takie podejście wymaga innowacyjności sektora prywatnego i zrównoważonych inwestycji. Rządy muszą wprowadzić odpowiednie regulacje i stworzyć partnerstwa umożliwiające i zachęcające do inwestowania. Raport opublikowany przez European Policy Centre sugeruje również, że innowacje powinny być promowane w transporcie, logistyce, inteligentnych budynkach oraz inteligentnych „zielonych” miastach. W praktyce oznacza to iż:

przy budowie infrastruktury drogowej, wodnej i kolejowej należy wykorzystać nowoczesne rozwiązania informatyczne;
kluczowe są inwestycje w inteligentne budynki, które nie powodują emisji dwutlenku węgla;
miasta powinny być pionierami w użyciu zielonej inteligentnej infrastruktury.

W celu osiągnięcia celów energetycznych i klimatycznych wyznaczonych przez Unię Europejską do realizacji w 2020 r. europejscy pionierzy inteligentnej zielonej transformacji powinni świecić przykładem, np. redukując emisję o 20-30% oraz promując nowe podejście oraz takie modele biznesowe i technologie, które mogą ograniczyć i eliminować emisję dwutlenku węgla.

Firmy ICT powinny zatem starać się poprawić metody mające na celu zwiększenie efektywności energetycznej. Aby przekonać opinię publiczną o korzyściach płynących z „zielonych” rozwiązań ICT, sami dostawcy usług i wyposażenia ICT powinni stać się pionierami używającymi energii odnawialnych tak, aby promować biznes „zero emisji”.
Co istotniejsze, w celu promocji takich rozwiązań dużo można uczynić na szczeblu unijnym np. poprzez stworzenie spójnych ram wsparcia inicjatyw „zielonego” wzrostu. Taki wzrost, oparty o nowe, inteligentne rozwiązania ICT, musi zostać uwzględniony w ramach polityki UE.

Peter Johnston, Waldo Vanderhaeghen: „Economic recovery to greener economy mobilising ICT-based innovations”
Na podstawie: http://www.euractiv.com/en/ict-based-innovations-key-better-greener-economy-europe-analysis-344583

Tagi: raport innowacje ekologia
Źródło: Portal Innowacji
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Przekształceń Przedsiębiorstw
http://gapp.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE