Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

30 mln euro na eko-innowacje


Wiadomości | Dotacje 2010-03-31 08:19:56

Na kwiecień 2010 r. planowane jest ogłoszenie najbliższego naboru wniosków w ramach inicjatywy Eko-innowacje, będącej częścią składową Programu Ramowego na Rzecz Konkurencyjności i Innowacji. Inicjatywa jest adresowana do podmiotów będących autorami produktów, usług, praktyk zarządzania powiązanych z aspektami środowiskowymi, przede wszystkim do sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Inicjatywa kładzie nacisk na wysiłki podejmowane dla pogodzenia wzrostu gospodarczego z ochroną środowiska.

Mimo że eko-przedsiębiorczość jest silną stroną Unii Europejskiej, branżą odnotowującą spore obroty oraz tworzącą miejsca pracy, niezbędne jest systemowe podejmowanie działań na rzecz zmniejszenia emisji zanieczyszczeń, ilości powstających odpadów i zużycia surowców. Inicjatywa Eko-innowacje wspiera w związku z tym nowoczesne „czyste” procesy produkcyjne, nowe metody zarządzania, nowe technologie i usługi.

Wśród cech wspólnych projektów realizowanych w ramach inicjatywy Eko-innowacje można wymienić:

Nie można zapomnieć, iż zgłaszany projekt musi być zgodny z celami unijnej polityki ochrony środowiska, a zarazem wykazywać pozytywny wpływ na jej realizację. Ocena projektu będzie tym bardziej korzystna, im lepiej zostanie on przemyślany, zarówno od strony technicznej, jak i w aspekcie zarządzania projektem. Projekt powinien również być rentowny – rezultaty projektu powinny zostać osiągnięte przy proporcjonalnym, nie nazbyt wysokim poziomie nakładów. Podkreślany jest także europejski charakter projektów, który ma potęgować ich wartość dodaną dzięki uwzględnieniu zróżnicowanych uwarunkowań, a tym samym możliwości zastosowania wypracowanych rozwiązań w różnych miejscach o różnej specyfice.

Beneficjentem może zostać osoba prawna, pochodząca z państwa członkowskiego UE, a także Norwegii, Szwajcarii, Liechtensteinu, Albanii, Chorwacji, Macedonii, Izraela, Czarnogóry, Serbii i Turcji oraz innych krajów niebędących członkami UE, jeśli zostały z nimi zawarte odpowiednie umowy.

Przesłane oferty są następnie oceniane, wnioskodawcy są informowani o wynikach oceny, a proces kończą negocjacje kontraktowe i zawarcie umowy z beneficjentem.

W najbliższym czasie w serwisie internetowym poświęconym inicjatywie opublikowane zostaną szczegółowe informacje dotyczące naboru. W ramach akcji informacyjnej w kwietniu br. w Brukseli odbędzie się European Info Day 2010.

Kinga Kalinowska

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: dotacje konkursy ekoinnowacje
Źródło: Portal Innowacji
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Przekształceń Przedsiębiorstw
http://gapp.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE