Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

O innowacyjności kobiet w nauce i biznesie


Wiadomości | Badania i Rozwój 2010-03-19 09:25:21

W polskiej nauce ponad połowę nauczycieli akademickich stanowią kobiety, 40 proc. badaczek zdobywa przynajmniej stopień doktora. Dlaczego zatem polskie wynalazczynie są autorkami tylko 15 proc. zgłoszeń patentowych?

Jak ułatwić paniom dostęp do środków finansowych i zlikwidować bariery, które nie pozwalają im na wykorzystanie potencjału twórczego? - o tym m.in. będzie mowa na konferencji Urzędu Patentowego RP, która odbędzie się 25-26 marca w Warszawie.

"Potrzeba podjęcia w Polsce szerokiej dyskusji publicznej na temat istotnej roli kobiet w procesach warunkujących wzrost gospodarczy jest szczególnie widoczna na tle osiągnięć wielu rozwiniętych krajów europejskich, które prowadzą skuteczną i spójną politykę, ukierunkowaną na wykorzystanie kreatywnego potencjału kobiet, biorących aktywny udział w życiu społeczno-gospodarczym, a przede wszystkim działających w sferze nauki i przedsiębiorczości" - przekonuje rzecznik prasowy Urzędu Patentowego RP Adam Taukert.

Zaznacza, że w warunkach zaawansowanej gospodarki opartej na wiedzy znaczące sukcesy kobiet zauważalne są zwłaszcza w dziedzinach, które wymagają kreatywności, wysokich kompetencji oraz innowacyjnych rozwiązań naukowo-technicznych i organizacyjnych.

Doświadczenia wielu państw o rozwiniętej gospodarce, reprezentującej wysoki poziom technologiczny, wskazują, że bez odpowiedniego wykorzystania potencjału intelektualnego kobiet w nauce i biznesie trudno będzie osiągnąć w Polsce istotnie większy przyrost PKB, który warunkuje w dużym stopniu ogólny poziom dobrobytu całego społeczeństwa.

Zdaniem ekspertów Urzędu Patentowego, bariery systemowe ograniczające wykorzystanie przez polskie kobiety potencjału intelektualnego widoczne są m.in. w relatywnie niskiej liczbie zgłoszeń patentowych (jedynie ok. 15 proc. ogółu zgłoszeń), których autorkami są polskie wynalazczynie. Stoi to w rażącej dysproporcji z bardzo wysoką liczbą absolwentek studiów wyższych oraz kobiet będących pracownikami naukowymi (ok. 50 proc. ogółu kadry akademickiej), a także z wysoką liczbą kobiet zdobywających stopień doktora (ponad 40 proc. doktoratów uzyskują kobiety).

Według analityków, tak wysoki stopień scholaryzacji kobiet w porównaniu z niewielką liczbą dokonywanych przez nie zgłoszeń patentowych świadczy o braku dostępu do źródeł finansowania prac badawczo-rozwojowych. Ich zdaniem, nierówność możliwości rozwoju kariery naukowej potwierdzają dostępne statystyki pokazujące np., że ok. 65 proc. stypendiów naukowych otrzymują w Polsce mężczyźni.

Te zjawiska powiązane są także z nieliczną reprezentacją kobiet na wyższych stanowiskach umożliwiających podejmowanie kluczowych decyzji zasadniczo wpływających na funkcjonowanie instytucji, organizacji i przedsiębiorstw.

"Zagwarantowanie kobietom równego dostępu do wszystkich szczebli kariery zawodowej w obszarach nauki i biznesu stanowi więc obecnie jeden z podstawowych warunków prawidłowego funkcjonowania gospodarki opartej na wiedzy oraz zwiększenia innowacyjności i konkurencyjności" - ocenia Taukert.

Międzynarodowa konferencja "Innowacyjność i kreatywność kobiet w nauce i biznesie na rzecz wzrostu gospodarczego" uzyskała patronat minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbary Kudryckiej, wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka oraz minister rozwoju regionalnego Elżbiety Bieńkowskiej.

Konferencję organizuje Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej wspólnie z Giełdą Papierów Wartościowych w Warszawie oraz Światową Organizacją Własności Intelektualnej.

Podczas obrad zostaną przedstawione zagadnienia związane m.in. z rolą instytucji międzynarodowych, regionalnych i krajowych działających na rzecz zwiększenia udziału kobiet w procesie tworzenia innowacyjnej gospodarki opartej na wiedzy. Tematyka obrad obejmować będzie także finansowanie i wspieranie innowacyjnej działalności kobiet, znaczenie ochrony własności intelektualnej tworzonej przez kobiety oraz zagadnienia związane z rolą szeroko pojętej edukacji, będącej podstawą kształtowania i rozwoju twórczego potencjału kobiet.

W trakcie konferencji odbędą się również liczne dyskusje panelowe poświęcone tej problematyce. Wezmą w nich udział przedstawicielki i przedstawiciele organizacji międzynarodowych, polskich i zagranicznych instytucji naukowych oraz firm i przedsiębiorstw wdrażających rozwiązania innowacyjne.

W konferencji udział weźmie m.in. Dyrektor Generalny Światowej Organizacji Własności Intelektualnej Francis Gurry.

Inauguracja konferencji odbędzie się 25 marca o godz. 10.00 w Hotelu Sheraton w Warszawie. Drugiego dnia spotkania przeniosą się na Giełdę Papierów Wartościowych.

Tagi: przedsiębiorczość akademicka innowacje patenty
Źródło: PAP - Nauka w Polsce
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
~DorotaK
2010-05-28 12:17:10

inna konferencja na temat innowacyjności odbyła się 9 kwietnia w SGH w Warszawie, "Ponieważ innowacja jest kobietą", do konferencji już nie da się wrócić, ale został na niej zainaugurowany konkurs Darboven Idee Grant, który wspiera innowacyjne kobiece pomysły, polecam: http://www.darboven.pl/idee_grant/

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE