Kalendarz wydarzeń
Luty 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Rozpoczynają się Targi Edukacyjne AKADEMIA 2010


Wydarzenia | Szkolenia 2010-03-15 09:04:43

17 marca rozpoczną się w Gdańsku największe w Polsce Północnej targi edukacyjne AKADEMIA 2010. Podczas trwającej trzy dni imprezy młodzież szkolna będzie mogła się zapoznać z ofertą uczelni i szkół wyższych, wziąć udział w wykładach popularnonaukowych, pokazach i konkursach. AKADEMIA 2010 odbywa się w czasie 40. "urodzin" Uniwersytetu Gdańskiego, który powołano 20 marca 1970 r.

"Nasze targi mają już 16-letnią tradycję - powiedziała PAP dr Maria Żukowska, pełnomocnik Rektora Uniwersytetu Gdańskiego ds. Targów Akademia. - Wcześniej odbywały się pod nazwą +Zostań Żakiem+".

Od lat impreza ma charakter ogólnokrajowy i międzynarodowy. "Z wystawców zagranicznych gościmy Uniwersytet W Maastricht. W poprzednich edycjach gościliśmy przedstawicieli uczelni z Wielkiej Brytanii, Australii, Stanów Zjednoczonych, Danii i Szwecji" - informuje dr Żukowska.

Młodzież będzie miała okazję zapoznać się z ofertą edukacyjną Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie można studiować na 40 kierunkach, w zakresie 180 specjalności, a oprócz tego posłuchać, co mają do zaoferowania 41 inne szkoły wyższe. Wszystkich wystawców w tym roku będzie prawie 80. Znajdą się wśród nich uczelnie z Trójmiasta, Warszawy, Poznania, Szczecina, Torunia, Bydgoszczy, Sopotu, Olsztyna, czy Elbląga. Nowicjuszem na Targach jest m.in. Bałtycka Wyższa Szkoła Bursztynu.

"Młodzież znajdzie u nas szeroką ofertę uczelni wyższych. Maturzyści będą mogli zapytać o warunki rekrutacji na bieżący rok. Młodsi, zorientować się w możliwościach kształcenia się w przyszłości. Zapewniamy porady ekspertów +Przed maturą+ Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Gdańsku, zapraszamy na bezpłatną maturę próbną" - mówi dr Żukowska.

W bogatym programie targów znajdą się m.in. wykłady popularnonaukowe.

Już w środę, 17 marca, o godz. 9.30 odbędzie się wykład prof. Adama Lesnera pt. "Białka, które świecą. Wkład meduzy i świetlika w rozwój nauki." Pół godziny później można będzie posłuchać wykładu pt. "Zapętlony mikroświat mórz i oceanów", a o godz. 11.00 dowiedzieć się, co robią "Owady w kryminalistyce". O godz. 12.00 zaplanowano spotkanie pt. "Zachęcamy do studiowania nauk technicznych", które przygotował mgr Wojciech Mościbrodzki, z Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych.

W czwartek, 18 marca, o godz. 11.00, będzie się można dowiedzieć "Dlaczego kobiety powinny studiować informatykę?", wykład ten ma zachęcić dziewczyny do tego zawodu. Są w tym dobre.

Program imprez targowych znajduje się na stronie: http://www.ug.edu.pl/pl/akademia/program.php.

"Targi AKADEMIA odwiedza 16-17 tys. gości w ciągu 3 dni. Przyjeżdżają do nas klasy lub grupy uczniów, zebrane z danej szkoły. Wstęp na targi jest bezpłatny" - podkreśla dr Żukowska.

Oprócz wykładów, pokazów, quizów i rozmów z wystawcami, młodzi ludzie będą mieli okazję spotkać się z rektorami uczelni, które biorą udział w targach, dziekanami wydziałów Uniwersytetu Gdańskiego, studentami z kół studenckich.

Zdaniem dr. Żukowskiej, widać jak młodzież zmienia się na przestrzeni lat. "Kiedyś zbierali jedynie ulotki reklamowe, teraz są odważniejsi, zadają przedstawicielom uczelni szczegółowe pytania i są bardziej zaangażowani w poszukiwanie najlepszych dla siebie miejsc do studiowania. Mam wrażenie, że teraz bardziej zastanawiają się nad swoją przyszłością. Zresztą nowe, atrakcyjne kierunki studiów sprzyjają ciekawym zawodom opartym na nowych technologiach. Cieszę się, że przyszedł czas na te właśnie tendencje" - zauważa.

Tagi: targi szkolnictwo edukacja targi edukacyjne
Źródło: PAP - Nauka w Polsce
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE