Kalendarz wydarzeń
Marzec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Projekty równych szans


Wiadomości | Kadry 2010-03-15 08:35:43

Konferencja nt. równości szans kobiet i mężczyzn w Europejskim Funduszu Społecznym odbyła się w katowickim Kinoteatrze "Rialto". Spotkanie poświęcone było realizowaniu przez województwo śląskie europejskiej polityki równości płci.

Stosowanie zasady równości szans kobiet i mężczyzn jest obowiązkiem każdego projektodawcy ubiegającego się o dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. W ramach konferencji odbyły się szkolenia z zakresu prawidłowego stosowania tej zasady we wnioskach o dofinansowanie, połączone z indywidualnymi konsultacjami. Nie zabrakło prezentacji dobrych praktyk w zakresie realizacji równościowych projektów ze szczególnym uwzględnieniem aktywnych i przedsiębiorczych kobiet. Mówiono także o doświadczeniach mam powracających na rynek pracy.

Kobiety są coraz bardziej aktywne na rynku pracy w regionie. Już tylko połowa zarejestrowanych bezrobotnych to panie. W zeszłym roku prawie trzy tysiące firm w naszym regionie zostało założonych przez kobiety. „W ubiegłym roku 53 tysiące kobiet podjęło pracę i zostało wyrejestrowanych. Częściej niż mężczyźni uczestniczą w stażach dla bezrobotnych, wskaźnik udziału kobiet wynosi prawie 76 procent” – wyjaśnia wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach, Tomasz Górski.

Jednak nadal stają przed nimi te same problemy – niższe wynagrodzenie za wykonywanie tej samej pracy co mężczyźni czy trudności z awansem. Jednak firmy, które chcą otrzymać dotacje z Europejskiego Funduszu Społecznego, muszą się z nimi uporać. „Równościowe zarządzanie projektem nie polega na tym, że jest po równo kobiet i mężczyzn, ale na przykład na promowaniu elastycznego czasu pracy, uwzględniając również ojców, którzy opiekują się dziećmi” – wyjaśnia Agata Woźniak z Wydziału Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego – organizatora konferencji. Jak podkreśla Małgorzata Łącka-Matusiewicz – dyrektor wydziału – „Równość szans to nie to samo co równość płci. To ważne, by projektodawca przy pisaniu projektu uwzględniał równość szans kobiet i mężczyzn”.

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: praca bezrobocie równość szans POKL
Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE