Kalendarz wydarzeń
Grudzień 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Koniunktura gospodarcza w lutym 2010 r.


Wiadomości | Finanse 2010-03-08 09:49:46

Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym w lutym jest oceniany pozytywnie, lepiej niż w styczniu i w analogicznym miesiącu ubiegłego roku. Wpływają na to głównie bardziej korzystne niż przed miesiącem przewidywania w zakresie portfela zamówień i produkcji. Odpowiednie oceny bieżące są nadal negatywne.

Oceny ogólnego klimatu koniunktury w budownictwie są w lutym negatywne, podobne do zgłaszanych w styczniu, choć lepsze niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku. Spadek bieżącego portfela zamówień, produkcji budowlano-montażowej i pogorszenie sytuacji finansowej są w opinii przedsiębiorców bardziej znaczące niż w styczniu. Przewidywania dotyczące portfela zamówień są optymistyczne, podczas gdy prognozy produkcji budowlano-montażowej i sytuacji finansowej są mniej pesymistyczne od formułowanych przed miesiącem.

Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym jest w lutym oceniany negatywnie, choć lepiej niż w styczniu i w analogicznym miesiącu ubiegłego roku. Przedsiębiorcy oceniają bieżącą sprzedaż bardziej negatywnie niż w styczniu, natomiast jej prognozy są mniej pesymistyczne od przewidywań sprzed miesiąca. Zwiększają się trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych. Prognozy w tym zakresie są mniej pesymistyczne niż przed miesiącem.

W lutym oceny koniunktury w badanych grupach przedsiębiorstw usługowych są bardzo zróżnicowane. Najbardziej optymistyczne opinie, bardziej korzystne od sygnalizowanych przed miesiącem i w lutym ubiegłego roku zgłaszają jednostki z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa oraz informacja i komunikacja. Najbardziej pesymistycznie oceniają koniunkturę jednostki z sekcji działalność związana z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi (oceny są gorsze od prezentowanych w lutym ub. roku, choć mniej pesymistyczne niż w styczniu br.,) oraz transport i gospodarka magazynowa (mniej pesymistyczne niż w styczniu bieżącego i w lutym ubiegłego roku).

Tagi: koninktura gospodarka
Źródło: GUS
Opracowano we współpracy z:
Fundusz Górnośląski SA
http://www.fgrn.com.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE