Kalendarz wydarzeń
Czerwiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Unijna pomoc dla zwalnianych pracowników


Wiadomości | Dotacje 2010-02-15 15:31:58

- Polska złożyła pierwszy wniosek o wsparcie z Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji dla 415 pracowników z branży motoryzacyjnej w Wielkopolsce. Pomoc wyniesie ponad pół miliona euro - poinformowała minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska podczas konferencji prasowej, która odbyła się 10 lutego 2010 r. w Warszawie.

To specyficzny fundusz, który wspiera branże dotknięte masowymi zwolnieniami w krótkim okresie czasu. - Pula środków, którą dysponuje Komisja Europejska to 500 mln euro rocznie. Kwota ta nie jest jednak przydzielona do poszczególnych państw członkowskich - zaznaczył wiceminister rozwoju regionalnego Jarosław Pawłowski.

Żeby móc złożyć wniosek o wsparcie z Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji (EFG), musi nastąpić zwolnienie minimum 500 osób w ciągu 4 miesięcy w jednej firmie lub 500 osób z firm z tej samej branży w ciągu 9 miesięcy w jednym lub dwóch regionach. – Dodatkowo zwolnienia te muszą nastąpić w wyniku przenoszenia się produkcji ze starych państw członkowskich np. na Daleki Wschód lub muszą być one wynikiem kryzysu gospodarczego. Polska wykorzystała tę drugą możliwość - zaznaczył wiceminister J. Pawłowski.

- Co ważne, Europejski Fundusz Dostosowania do Globalizacji wspiera ludzi a nie firmy. Finansowana jest zatem aktywna polityka rynku pracy, czyli doradztwo, szkolenia oraz dotacje na zakładanie własnej działalności gospodarczej - dodał Pawłowski.

Województwo wielkopolskie jako pierwsze zdecydowało się na skorzystanie z tego mechanizmu. – Nasz region chciał pomóc osobom zwolnionym. Dlatego zdecydowaliśmy na skierowanie wniosku do EFG. Dzięki temu wsparcie otrzyma 415 pracowników z branży motoryzacyjnej w dwóch firmach produkujących wiązki elektryczne do samochodów SEWS Polska Sp. z o.o. z zakładów w Rawiczu i Lesznie oraz Leoni Autokabel Polska Sp. z o.o. z fabryki w Ostrzeszowie – poinformował wicemarszałek województwa wielkopolskiego Wojciech Jankowiak.

Na początku marca wysłany zostanie kolejny wniosek dotyczący pracowników zwolnionych w zakładach H. Cegielski – Poznań SA oraz ich dostawców. – Liczymy, że kolejne regiony, na terenie których będą występowały masowe zwolnienia, zwrócą się o pomoc finansową do Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji – wyraził nadzieję wiceminister J. Pawłowski. Dodał, że przedsiębiorcy dotknięci problemem dużych zwolnień, powinni w pierwszej kolejności zgłaszać się do powiatowych urzędów pracy.

W spotkaniu udział wzięła również Czesława Ostrowska, wiceminister pracy i polityki społecznej oraz Barbara Kwapiszewska, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Poznaniu.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji.

Tagi: unijna pomoc praca kryzys fundusze unijne
Źródło: MRR
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE