Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Tomasz Jabłoński w Bankier.tv: Każdy problem to szansa


Wiadomości | Zarządzanie 2010-02-10 08:40:34

Odpowiednio zaplanowane zmiany wewnątrz przedsiębiorstwa są zawsze korzystne i nie należy się ich obawiać twierdzi Tomasz Jabłoński, założyciel iTagmy, organizacji specjalizującej się w zarządzaniu zadaniami i przepływem informacji. Na drodze do realizacji zmian stoją liczne zagrożenia, m.in. związane z reakcjami zespołu, lecz można je zminimalizować.

Jednym z najbardziej istotnych aspektów w procesie wdrażania zmian jest powiązanie wizji zarządu z potrzebami pracowników. W wywiadach zamieszczonych przez serwis Bankier.tv, Tomasz Jabłoński zauważa, że pracownicy najlepiej znają specyfikę swojego działania, więc warto ich zaangażować w przemiany w organizacji. Odkrycie realnych indywidualnych korzyści dla pracowników z planowanej reorganizacji wzbudzi w nich poczucie, że zmiana przyzwyczajeń przełoży się na rozwój osobisty. Nie jest to zadanie łatwe, ale wykonalne. Co więcej, usprawni dalsze wdrażanie zmian w przedsiębiorstwie. Zaproszenie pracowników do rozmowy jest trzecim (najczęściej pomijanym przez pracodawcę) warunkiem mądrego przeorganizowania działań. Pierwsze dwa czynniki to planowanie oraz dobór narzędzi.

Analiza organizacji pracy, wybór oprogramowania lub zatrudnienie dodatkowych osób może znacznie usprawnić procesy związane z przekształcaniem firmy. Ekspert iTagmy przywołuje przykład dewelopera, którego pracownicy musieli zmienić dobrze znaną sobie metodę wprowadzania danych. Modyfikacja systemu pozwoliła firmie na zwiększenie jej płynności finansowej ze względu na możliwość lepszego monitoringu należności. Menedżerowie pozyskali szybszy dostęp do aktualnych danych co zaowocowało lepszą obsługą sprzedaży. Wprowadzane zmiany były konsultowane na bieżąco ze wszystkimi pracownikami. Po pełnym wdrożeniu systemu każdy z nich zauważył korzyści dla siebie: od lepszej organizacji pracy, łatwiejszej obsługi klientów po rzadsze raportowanie do przełożonego.

O tym, że „każdy problem niesie za sobą szansę” oraz jak należy wykorzystywać sytuacje z pozoru niekorzystne, opowiadał Tomasz Jabłoński w wywiadach:

  1.  „Zarządzanie zmianą
  2. Skuteczne wdrażanie zmian w firmie
  3. Zmiany w firmie – developer

*****
iTagma specjalizuje się w podnoszeniu efektywności pracy, minimalizacji czasu i kosztów funkcjonowania przedsiębiorstw oraz zmniejszaniu ryzyka wdrożeniowego. Firma, łącząc kompetencje doradcze, informatyczne i szkoleniowe, udoskonala organizację zadań i systemów przepływu informacji.

Tagi: zmiana zarządzanie
Źródło: materiały prasowe
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE