Kalendarz wydarzeń
Grudzień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Unijny system patentowy wsparciem dla innowacji


Wiadomości | Prawo 2010-02-08 09:13:13

Innowacyjności przypisuje się ważną rolę w pobudzaniu wzrostu gospodarczego i rozwoju. Jednym z zasadniczych czynników stymulowania procesów innowacyjnych, kształtujących środowisko przyjazne innowacjom, jest efektywna ochrona praw własności intelektualnej. Może ona stanowić zachętę do inwestowania w badania i rozwój, a tym samym wspierać konkurencyjność gospodarki.

Unia Europejska postrzega system patentowy jako integralny i kluczowy element rynku wewnętrznego, opierający się na dwóch filarach: ustanowieniu patentu Unii Europejskiej oraz zintegrowanej, ujednoliconej jurysdykcji dla sporów związanych z patentami. Wprowadzenie systemu patentowego w Unii Europejskiej ma żywotne znaczenie dla aktywizowania wzrostu poprzez innowacje, stanowi także wsparcie dla sektora MSP w sprostaniu międzynarodowej konkurencji oraz trudnościom wynikającym z kryzysu gospodarczego.

Wzmożone prace nad wspólnotowym systemem patentowym trwały od ostatniej dekady minionego stulecia. Nowy impet nadał dyskusji dokument z 2007 roku zatytułowany „Ulepszenie systemu patentowego w Europie”. Obecnie można mówić o politycznym przełomie, jaki dokonał się w grudniu 2009 na wieloletniej już drodze Unii Europejskiej ku ustanowieniu skutecznego systemu ochrony własności intelektualnej, w tym bardziej dostępnego i jednolitego systemu patentowego. Rada przyjęła wówczas konkluzje w sprawie wzmocnionego systemu patentowego w Europie.

Konkluzje zawierają ustalenia dotyczące przyszłego, wysoko wyspecjalizowanego sądu patentowego Unii Europejskiej, w którym zasiadać będą sędziowie cechujący się wysokim poziomem wiedzy eksperckiej, obejmującej zarówno prawne, jak i techniczne aspekty zagadnień związanych z patentami. Sprawy związane z patentem europejskim i unijnym mają podlegać wyłącznej jurysdykcji Europejskiego Sądu Patentowego i Sądu Patentowego Unii Europejskiej. Takie rozwiązanie umożliwi europejskim przedsiębiorcom zaoszczędzenie znacznych sum, jako że pozwoli uniknąć równoległego prowadzenia postępowania w tej samej sprawie w różnych państwach.

Porozumienie udało się osiągnąć także w sprawie unijnych regulacji patentowych, których wprowadzenie Komisja Europejska postulowała już w 2000 roku. Regulacje te pozwolą obniżyć koszty patentu, które w Unii Europejskiej są o wiele wyższe niż w Stanach Zjednoczonych czy Japonii. Dokonano również uzgodnień w zakresie przyszłej współpracy urzędów patentowych. Tak zwane Wzmocnione Partnerstwo ma przysłużyć się innowacjom poprzez zwiększenie wydajności procesu przyznawania patentów, osiągnięte dzięki uniknięciu wykonywania tych samych czynności przez różne podmioty. Przyspieszona procedura patentowa umożliwi szybsze wprowadzenie na rynek innowacyjnych produktów i usług. Podobnie jak w przypadku ujednoliconej jurysdykcji w sprawach patentowych, uniknięcie powielania czynności zmniejszy obciążenie przedsiębiorców kosztami postępowań.


Kinga Kalinowska
Na podstawie: consilium.europa.eu, europa.eu/rapid, ec.europa.eu/internal_market, ec.europa.eu/enterprise

Tagi: patenty innowacje prawo
Źródło: Portal Innowacji
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Przekształceń Przedsiębiorstw
http://gapp.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE