Kalendarz wydarzeń
Wrzesień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Koniunktura gospodarcza w styczniu 2010 r.


Wiadomości | Finanse 2010-02-03 08:56:40

Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym w styczniu jest oceniany lepiej niż w grudniu i w analogicznym miesiącu ubiegłego roku. Wpływają na to głównie pozytywne prognozy w zakresie portfela zamówień i produkcji, a także mniej pesymistyczne niż przed miesiącem oceny bieżącej i przyszłej sytuacji finansowej.

Oceny ogólnego klimatu koniunktury w budownictwie są w styczniu negatywne, zbliżone do zgłaszanych w grudniu, choć lepsze niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku. Spowodowane jest to większym niż w grudniu spadkiem bieżącego portfela zamówień i produkcji budowlano-montażowej, przy mniej pesymistycznych niż przed miesiącem odpowiednich prognozach. Oceny bieżącej i przewidywanej sytuacji finansowej badanych przedsiębiorstw są gorsze od formułowanych w grudniu ub. roku.

Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym jest w styczniu oceniany negatywnie, nieco lepiej niż w grudniu, lecz gorzej niż w analogicznym miesiącu ostatnich trzech lat. Przedsiębiorcy oceniają sprzedaż bieżącą mniej negatywnie niż przed miesiącem, natomiast oceny przyszłej sprzedaży są bardziej pesymistyczne. Nieznacznie poprawia się bieżąca i przyszła sytuacja finansowa, która jednak nadal jest oceniana negatywnie.

W styczniu oceny koniunktury w badanych grupach przedsiębiorstw usługowych są bardzo zróżnicowane. Najbardziej optymistyczne opinie, choć mniej korzystne niż przed miesiącem i w styczniu ubiegłego roku zgłaszają jednostki z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa. Najbardziej pesymistycznie oceniają koniunkturę jednostki z sekcji działalność związana z kulturą, rozrywką i rekreacją(nieco mniej pesymistycznie niż w grudniu, choć gorzej niż w styczniu ubiegłego roku) oraz działalność związana z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi (sygnalizowane oceny są gorsze niż w grudniu i styczniu ub. roku).

Tagi: GUS koniunktura gospodarcza
Źródło: GUS
Opracowano we współpracy z:
Fundusz Górnośląski SA
http://www.fgrn.com.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE