Kalendarz wydarzeń
Grudzień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Nauka bliżej komercjalizacji


Wiadomości | Szkolenia 2010-01-28 11:04:06

Dobiegła końca realizacja projektu Nauka bliżej komercjalizacji realizowany przez Instytut Gospodarki Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie. 14 stycznia br. miało miejsce uroczyste podsumowanie projektu, podczas którego uczestnikom szkoleń rozdano certyfikaty, a także publikacje z zakresu własności intelektualnej.

Głównym celem projektu było podniesienie wiedzy pracowników naukowych w zakresie komercjalizacji wyników badań oraz zarządzania projektami badawczymi na uczelniach poprzez szkolenia oraz organizację wizyt studyjnych. Bezpośrednimi odbiorcami projektu byli pracownicy jednostek naukowych, jak również pracownicy innych podmiotów działających na rzecz nauki w regionie Polski Południowo-Wschodniej. Do tej grupy zaliczeni zostali również pracownicy działów badawczo-rozwojowych przedsiębiorstw.

Projekt, polegał na przeprowadzeniu szkoleń z zakresu prawa własności intelektualnej, regulacji prawnych oraz procedur uzyskania ochrony prawnej, pozyskiwania finansowania na badania naukowe oraz procesu komercjalizacji wyników badań naukowych. Uczestnicy szkoleń poznali najlepsze praktyki w zakresie regulacji dotyczących zarządzania własnością intelektualną. Szkolenia dotyczyły także funkcjonowania centrów transferu technologii oraz zasad współpracy z takimi instytucjami, a także zakładania spółek odpryskowych (spin-off i spin-out) i zasad współpracy tych podmiotów z uczelniami.
Szkolenia prowadzone były w formie wykładowo- warsztatowej w 9 blokach tematycznych i obejmowały 90 godzin szkoleń. Uzupełnieniem materiałów szkoleniowych dla uczestników projektu była publikacja nt. procedury ochrony własności intelektualnej, zarządzania projektem badawczym i komercjalizacji wyników.

Obok szkoleń cennym doświadczeniem dla beneficjentów była możliwość udziału w wizytach studyjnych krajowych i zagranicznych. Celem tych wizyt było poznanie procedur w zakresie komercjalizacji wiedzy w ośrodkach zagranicznych i krajowych. Projekt przewiduje zorganizowanie 8 wizyt studyjnych, w tym 3 w instytucjach zagranicznych i 5 w krajowych. Do tej pory uczestnicy odwiedzili ośrodki transferu technologii w Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Kielcach, a także w Niemczech i Grecji.

W wyniku odbytych wizyt studyjnych stworzono sieć współpracy w obszarze ochrony własności intelektualnej i komercjalizacji wiedzy.

„W wyniku przeprowadzonych szkoleń uczestnicy zostali poinformowani o możliwościach wprowadzania wyników badań do praktyki gospodarczej, możliwych formach współpracy w tym zakresie z centrami transferu, technologii i biznesem. Pracownicy naukowi zdobyli niezbędną wiedzę z zakresu ochrony praw własności intelektualnej, co w przyszłości znajdzie przełożenie w zwiększonym zainteresowaniu procesem pozyskiwania prawnej ochrony na opracowanie rozwiązania i procesem komercjalizacji badań” – zaznacza dr Maciej Piotrowski, kierownik projektu.

Więcej informacji na temat projektu i jego rezultatów można znaleźć na stronie WWW projektu: www.nauka.ig.wsiz.pl

 

Tagi: komercjalizacja patenty własność intelektualna
Źródło: Portal Innowacji
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Przekształceń Przedsiębiorstw
http://gapp.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE