Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Polski obszar strategiczny: innowacyjność, kapitał intelektualny, wiedza


Wiadomości | Badania i Rozwój 2010-01-25 11:40:49

Wspólny element innowacji to przede wszystkim postęp wynikający z odwagi w sięganiu po nowe pomysły, ciągłego dążenia do zmian i promowania tych, którzy wyzwania podejmują - ocenia wiceminister gospodarki Grażyna Henclewska. Jej zdaniem, najważniejszym celem jest wzrost nakładów przedsiębiorstw na działalność innowacyjną, ale też efektywność wykorzystania środków publicznych.

Zwiększeniu finansowania badań poprzez przedsiębiorstwa służyć mają ustawowe instrumenty wsparcia: kredyt technologiczny, status centrum badawczo-rozwojowego i ulga podatkowa.

"Przyszły rozwój Polski jest silnie powiązany z tym, na ile gospodarka nasza będzie innowacyjna. Ta nasza innowacyjność w rankingach jest niska, choć w ostatnich indeksach, które do nas docierają, ocena naszej gospodarki jest lepsza, zaczynamy piąć się w górę" - mówiła minister Henclewska podczas posiedzenia rady Polskiej Izby Gospodarczej Zaawansowanych Technologii.

Według niej, Polska powinna kreować duże programy. Rozdrobnienie programów nie sprzyja innowacyjności, choć z punktu widzenia ministra gospodarki należy wspierać wszystkie przedsiębiorstwa.

Jak zaznaczyła minister, na forum europejskim odbyła się dyskusja o tym, jak ważna jest dla gospodarki innowacyjność. Debata jest kontynuowana w ramach dotychczasowego mechanizmu oceniania Strategii Lizbońskiej. Rozpoczęto ją również na poziomie krajowym, organizowane są konferencje z udziałem przedsiębiorców, instytutów badawczych i uczelni. Oceniane są mechanizmy wprowadzone ustawą o wspieraniu niektórych form działalności innowacyjnej.

Zdaniem ekspertów, zainteresowanie kredytem technologicznym jest duże. W ocenie przedsiębiorców, którzy z niego skorzystali, kredyt przyniósł rezultaty zwiększając ich obroty i zyski. Jednak skala wykorzystania kredytu jest niewielka. Podobnie jest ze statusem centrum badawczo-rozwojowego. Ankieta przeprowadzona wśród 30 największych przedsiębiorstw prowadzących badania w Polsce wskazuje, że status CBR przynosi korzyści podatkowe i marketingowe. Najgorzej funkcjonuje zapisana w ustawie ulga podatkowa na działalność innowacyjną. Choć jest to instrument dostępny dla wszystkich przedsiębiorców, nie wiedzą oni o możliwości jego wykorzystania.

"Ta niska absorpcja nowych technologii w polskich przedsiębiorstwach może się wiązać ze spowolnieniem gospodarczym. Działania, które zaproponowaliśmy w oparciu o naszą ocenę, to przede wszystkim nowelizacja ustawy i złagodzenie kryteriów dostępu do tych instrumentów" - zadeklarowała minister.

Dodała, że w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka również PARP realizuje wybrane instrumenty wsparcia. Są one w fazie pilotażu. "Bon na innowacje" to szczególna zachęta dla mikro- i małych przedsiębiorstw, które zechcą zainwestować w nowe technologie. W ubiegłym roku przeznaczono na ten cel ponad 7 mln złotych, w tym roku 10 mln zł. "Innovation express" to z kolei zachęta do współpracy klastrów z inwestorami, partnerami zagranicznymi. Nowy instrument, nad którym resort gospodarki pracuje wspólnie z PARP, to "Granty na granty".

Minister Henclewska podkreśliła, że wszystkie te idee, rozwiązania i narzędzia należy powiązać ze sobą i bardzo dobrze promować. O optymalizacji kryteriów należy rozmawiać nie tylko na poziomie urzędów, ale przede wszystkim z tymi, którzy poprzez instytucje wdrażające korzystają ze środków - a więc z naukowcami i przedsiębiorcami.

Tagi: innowacje przedsiębiorstwa parp badania i rozwój działalność innowacyjna
Źródło: PAP - Nauka w Polsce
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE