Kalendarz wydarzeń
Kwiecień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Podwyżki prądu w 2010 r. a budowa domu


Wiadomości | Inwestycje 2010-01-19 14:15:38

Wciąż nie są znane ceny energii elektrycznej dla odbiorców gospodarstw domowych. W chwili obecnej toczy się 11 postępowań w sprawie taryf do zatwierdzenia na rok 2010. Dotychczas z jednym dystrybutorem energii udało się ustalić taryfy zakładające wzrost cen energii o 5,9%. Prawdopodobnie w najbliższych dniach uda się ustalić taryfy z kolejnym dystrybutorem, a pozostali zostaną wezwani do wprowadzenia korekty. Urząd Regulacji Energetyki zmierza do utrzymania jednocyfrowego wzrostu cen energii. Na rachunek za prąd składa się cena energii elektrycznej przez odbiorcę energii faktycznie wykorzystana, a drugą połowę rachunku stanowi opłata za usługę dystrybucji energii.

Jednocześnie Ministerstwo Gospodarki podejmuje kroki w celu wprowadzenia bonifikat dla tzw. odbiorców wrażliwych. Odbiorcą wrażliwym będzie osoba, która stale lub czasowo korzysta z pomocy społecznej. Możliwość skorzystania z pomocy będzie również uzależniona od limitów zużycia energii oraz stałego regulowania płatności za prąd. Obniżka rachunków za prąd dla tych osób będzie sięgać nawet 30%. Dystrybutorzy energii otrzymają refundacje poniesionych kosztów poprzez ulgi podatkowe.

Projekt założeń do aktów prawnych wprowadzających system ochrony odbiorcy wrażliwego energii energetycznej trafił obecnie do Komitetu Stałego Rady Ministrów. Tego typu działania mające na celu ochronę osób narażonych na ubóstwo energetyczne nakładają przepisy unijne. Z roku na rok coraz większa ilość gospodarstw domowych nieregularnie lub w ogóle nie opłaca rachunków za prąd. Ubóstwo energetyczne jest definiowane jako wydatek powyżej 10% przychodu gospodarstwa domowego na energię.

- Prąd drożeje zatrważająco szybko. Dziś może jest nas stać na płacenie rachunków, ale nie wiadomo jak sprawy będą się kształtować w przyszłości i czy z czasem nie znajdziemy się na liście osób objętych pomocą państwa w opłacaniu rachunków za prąd. –komentuje Anna Macina, specjalista ds. marketingu Archeton Sp. z o.o.

Stosowanie odnawialnych źródeł energii i troska o to by budynek cechował się niskimi wskaźnikami zapotrzebowania energii na centralne ogrzewanie, ciepłą wodę użytkową, wentylację i klimatyzację, pomoże znacznie zaoszczędzić.

Ci, którzy mają w planach budowę wymarzonego domu przede wszystkim powinni wybrać energooszczędny projekt domu. Ważne jest zarówno usytuowanie budynku na działce, bryła budynku, planowany układ pomieszczeń, a także termoizolacja okienna i drzwiowa, system ogrzewania, system wentylacyjny. To wszystko po to by eksploatacja budynku była tańsza przy mniejszych stratach ciepła. Ważne jest także zastosowanie energooszczędnych materiałów i technologii np. budowa w technologii prefabrykowanego szkieletu.

Najważniejszymi cechami energooszczędnych projektów domów są: zwarta bryła oraz okna elewacji słonecznych większe niż północnych. Otwory drzwiowe również powinny być odpowiednio izolowane. Bardzo ważnym elementem są instalacje: instalacja ogrzewania gazowego kondensacyjnego lub kominkowego z płaszczem wodnym, instalacja wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (rekuperator) oraz kolektory słoneczne do ogrzewania centralnej wody użytkowej, alternatywnie zaprojektowana pompę ciepła. Orientacja budynku na działce winna nastąpić w sposób sprzyjający zyskom ciepła z promieniowania słonecznego.

Tagi: energia oszczędzanie ciepło ogrzewanie
Źródło: http://www.archeton.pl
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE