Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Przedsiębiorca ma prawo, czyli nowa odsłona Programu Reformy Regulacji


Wiadomości | Prawo 2010-01-18 11:59:24

- Unia Europejska od dawna promuje działania zmierzające do polepszenia regulacji i zmniejszenia obciążeń administracyjnych. Trwała poprawa jakości prawa oraz ograniczenie barier dla przedsiębiorczości to także najistotniejsze założenia polskiego programu reform powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak podczas spotkania na temat Programu Reformy Regulacji (PRR), które odbyło się 13 stycznia br. w MG.

Wicepremier podkreślił znaczenie konsultacji społecznych w odniesieniu do opracowanego projektu zmian w stanowieniu prawa. - Zależy nam na opinii środowisk biznesowych i naukowych na temat zapisów w Programie Reformy Regulacji – powiedział.

Przedsiębiorcy ocenili projekt pozytywnie, zarówno pod kątem trafnej identyfikacji problemów, jak i oczekiwanych rezultatów wdrażania Programu. W ich opinii dokument przedstawia nowatorskie i systemowe podejście do Reformy Regulacji, zgodne z zaleceniami OECD i Komisji Europejskiej.

Wśród postulowanych rozwiązań wymagających radykalnych zmian, znalazła się Ocena Skutków Regulacji (OSR). Zaproszeni eksperci wskazywali na brak wnikliwej analizy wpływu proponowanych regulacji na określone sfery aktywności społecznej. - Niewystarczająca jakość przygotowywanych OSR skutkuje wprowadzaniem w życie regulacji o niskiej jakości, dlatego niezbędne jest podjęcie działań mających na celu usprawnienie systemu ich tworzenia - zauważył Marcin Matczak z kancelarii Domański Zakrzewski i Palinka. Zdaniem ekspertów, także opiniowanie projektów aktów prawnych, powinno się odbywać na wszystkich etapach ich opracowywania.

Eksperci zwrócili również uwagę na konieczność przeprowadzenia szkoleń z zakresu PRR. Szkolić mieliby się nie tylko przedsiębiorcy, pracownicy administracji, oraz posłowie, ale także przedstawiciele środowisk samorządowych i dziennikarze. Prof. Ewa Freyberg ze Szkoły Głównej Handlowej zachęcała do aktywnego zaangażowania się w projekt środowisk naukowych w tym szczególnie uczelni ekonomicznych i prawniczych. - Kluczowe jest docieranie z informacją na temat Reformy Regulacji do określonych grup społecznych oraz edukowanie ich w tym zakresie – dodała.

Uczestnicy konsultacji zauważyli ponadto potrzebę wprowadzenia stałego monitoringu realizacji celów Programu w czasie jego obowiązywania, co zapewni kontrolę spójności projektu z jego założeniami. – Należy w tym celu doprecyzować wskaźniki pomiaru, określić terminy, narzędzia oraz instytucję odpowiedzialną za wdrażanie Programu – podkreślił Dionizy Smoleń, przedstawiciel firmy Deloitte.

***

Program Reformy Regulacji 2010-2011 ”Lepsze prawo” stanowi kontynuację Programu Reformy Regulacji 2006-2008 przyjętego przez Radę Ministrów 19 sierpnia 2006 r.

Celem programu jest stworzenie stabilnego procesu zarządzania legislacyjnego oraz ograniczanie barier dla przedsiębiorczości. Będzie on realizowany poprzez:

1. zmianę systemu stanowienia prawa;
2. usprawnienie systemu oceny skutków regulacji;
3. redukcję obciążeń administracyjnych;
4. uproszczenie istniejących przepisów prawnych.

Tagi: przedsiębiorca reformy prawo
Źródło: MG
Opracowano we współpracy z:
Fundusz Górnośląski SA
http://www.fgrn.com.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE