Kalendarz wydarzeń
Wrzesień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Rzecznik praw do euro


Wiadomości | Dotacje 2010-01-18 09:36:37

Systemowi wypłat dotacji unijnych grozi paraliż alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich. Wszystko przez brak przepisów wykonawczych do obowiązującej od 1 stycznia ustawy o finansach publicznych.

"Brakuje nadal szeregu niezbędnych rozporządzeń do tej ustawy. Niestety, może to spowodować paraliż całego systemu wypłat na rzecz beneficjentów. W konsekwencji istnieje zagrożenie doprowadzenia do braku płynności finansowej wielu podmiotów korzystających z funduszy unijnych" – czytamy w piśmie RPO skierowanym do ministra finansów.

Rzecznik przypomina w nim, że obowiązująca od 1 stycznia 2010 r. ustawa o finansach publicznych, regulująca m. in. nowe zasady obsługi płatności w ramach programów finansowanych ze środków europejskich, nałożyła na ministra finansów obowiązek wydania przepisów szczegółowych w tym zakresie, umożliwiających wdrożenie systemu i zapewnienie jego sprawnego funkcjonowania.

Zdaniem RPO, brak aktów wykonawczych dotyczących mechanizmu wypłaty środków finansowych beneficjentom jest "niezgodne z deklarowaną polityką – istotną zwłaszcza w okresie trudnej sytuacji gospodarczej – wsparcia ze strony instytucji publicznych takich podmiotów".

Przypomnijmy, obowiązująca od kilku dni ustawa o finansach publicznych wprowadziła poważne zmiany w systemie realizacji programów operacyjnych oraz systemie instytucjonalnym. Obsługę bankową środków europejskich prowadzi teraz Bank Gospodarstwa Krajowego, który przekazuje środki unijne na rzecz beneficjentów.

Bank otrzymuje wystawione przez odpowiednie instytucje (m.in. urzędy marszałkowskie, PARP, ministerstwa) zlecenia płatności, a następnie wypłaca środki beneficjentom (np. przedsiębiorcom, samorządom). Zgodnie z przepisami BGK może dokonywać w miesiącu od czterech do pięciu wypłat funduszy unijnych na rzecz jednego odbiorcy.

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: finanse publiczne parp dotacje dotacje ue
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE