Kalendarz wydarzeń
Marzec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

PR a dziennikarze, czyli jak zaistnieć w mediach


Porady ekspertów | Marketing 2010-01-05 08:29:33

Dziennikarze to zwykle jedna z najistotniejszych grup otoczenia w działaniach public relations. Dlaczego? Media ciągle postrzegane są jako wiarygodne. Większość z nas ufa przekazom medialnym i traktuje je jako prawdziwe. Z tego punktu widzenia środki masowego przekazu są doskonałym pośrednikiem w dostarczaniu informacji społecznościom lokalnym, biznesmenom, specjalistom itp.

Różnorodność mass mediów daje możliwość dotarcia z informacjami do różnych grup odbiorców budując jednocześnie wiarygodność marki czy firmy oraz kreując określony wizerunek organizacji. W public relations często zależy nam na zaistnieniu w mediach w określonym kontekście. Jeśli firma organizuje wydarzenie (np. jubileusz firmowy, otwarcie nowego zakładu, wprowadzenie na rynek nowego produktu) lub osiąga sukces (rekordowy wzrost sprzedaży, wygrany przetarg, otrzymana nagroda) powinna zainteresować tematem dziennikarzy licząc na pozytywny rozgłos. Co zrobić aby zainteresować dziennikarzy działalnością firmy? Public relations ma zestaw narzędzi do komunikacji z dziennikarzami, spośród których najczęściej wykorzystywane to:

Baza dziennikarzy
Współpraca z mediami powinna rozpocząć się od starannego przygotowania bazy mediów.
Zaleca się pozyskanie danych kontaktowych do dziennikarzy z podziałem na media lokalne/regionalne oraz branżowe. W jaki sposób można to zrobić? Wystarczy znaleźć media potencjalnie zainteresowane działalnością organizacji, korzystając np. z serwisu proto.pl (zakładka „media”). Następnie warto skontaktować się telefonicznie z redakcją i zapytać o imię i nazwisko dziennikarza. W ten sposób powstaje lista zwykle kilkudziesięciu lub nawet ponad stu dziennikarzy podejmujących daną tematykę w mediach regionalnych, ogólnopolskich czy branżowych. Podział mediów ma swoje praktyczne uzasadnienie. Redakcje będą zainteresowane różnymi tematami. Gdyby firma X była producentem mebli z Bielska-Białej mogłaby adresować swoje komunikaty do różnych redakcji. Przykładowo, informacja o nowym produkcie może zainteresować media branżowe i media wnętrzarskie (np. „M jak mieszkanie”), informacja o zwiększeniu przychodów może być adresowana do mediów biznesowych (np. „Puls Biznesu”). Z kolei informacja o zbudowaniu dla Bielska-Białej wigilijnej szopki może być atrakcyjna dla dziennikarzy lokalnych (np. Radio Bielsko).

Informacja prasowa
Informacja prasowa, to specjalnie przygotowany dla dziennikarzy tekst przeznaczony do bezpośredniej publikacji lub innego wykorzystania przez media (np. inspiracja do artykułu, wykorzystanie fragmentów informacji). Zwykle zawiera 1-2 strony A4 tekstu. Aby maksymalizować szanse na publikacje należy przestrzegać kilku zasad związanych z konstruowaniem takich informacji. Informacje prasowe powinny przede wszystkim składać się z kilku elementów i zawierać tytuł, wprowadzenie (tzw. lead), tzw. stopkę redakcyjną, wypowiedź przedstawiciela organizacji oraz dane kontaktowe do osoby udzielającej dodatkowych informacji. Przykłady informacji prasowych można znaleźć w wielu serwisach internetowych, np.: otwarty.pl, netpr.pl. Informacje prasowe powinny dotyczyć, świeżych, nowych, ciekawych wydarzeń w firmie jak np. udział w nietypowej akcji (np. utworzenie wspomnianej szopki z drewna w Bielsku Białej, otwarcia nowej hali produkcyjnej, otrzymania nagrody itp.). Odpowiednio przygotowana informacja prasowa i rozesłana do właściwie przygotowanej bazy dziennikarzy zwiększa szanse na to, że firma lub produkt zaistnieje w publikacji merytorycznej (nieodpłatnej).

Spotkanie z dziennikarzami/konferencja prasowa
Bardziej zaawansowanym narzędziem komunikacji z mediami jest zorganizowanie dedykowanego dziennikarzom spotkania. Form takich spotkań jest wiele, od tzw. briefingów, przez press-tripy (merytoryczne wycieczki dla dziennikarzy) po konferencje prasowe. Ich formuła jest uzależniona od celu, miejsca, przedmiotu spotkania i wielu innych czynników. Kiedy firma realizuje wyjątkowe przedsięwzięcie (np. otwiera fabrykę, wprowadza na rynek nowoczesny produkt, uruchamia centrum handlowe) warto zorganizować dla dziennikarzy specjalne spotkanie. Zaproszenie na takie spotkanie powinno dotrzeć do mediów nie później niż tydzień przed samym wydarzeniem. Zwyczajowa agenda spotkania z dziennikarzami składa się z powitania, części formalnej (oświadczenia przedstawicieli firmy), pytań i odpowiedzi ze strony dziennikarzy oraz części nieformalnej (najczęściej w formie poczęstunku lub bufetu kawowego). Przykładowy fragment konferencji prasowej można obejrzeć w serwisie YouTube.

Marcin Młodożeniec
Wspólnik PRIME PR
www.primepr.pl

Tagi: przedsiębiorczość akademicka PR komunikacja public relations dziennikarz
Źródło: opracowanie eksperta, DlaFirmy.info.pl
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE