Kalendarz wydarzeń
Sierpień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Spadek przyjmiemy według prawa państwa spadkodawcy


Wiadomości | Prawo 2009-12-30 08:47:22

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Co roku w Unii Europejskiej otwieranych jest 45 tys. międzynarodowych postępowań spadkowych. Wartość przekazywanych w ten sposób spadków można oszacować na ponad 120 mld euro. Przepisy mające zastosowanie do tych spadków są niezwykle skomplikowane i trudne do przewidzenia.

Jeśli spadkodawca w chwili śmierci mieszkał w innym państwie członkowskim niż kraj ojczysty, miał konto za granicą lub nieruchomości w różnych krajach, nie do końca jest jasne, według jakich przepisów będzie odbywać się dziedziczenie. Trudno jest też określić, który sąd jest właściwy do orzekania w sprawie dziedziczenia. Taka sytuacja utrudnia przyjęcie spadku przez spadkobierców i rozrządzenie majątkiem na wypadek śmierci.

Dziś ma miejsce ogromne zróżnicowanie postępowań spadkowych w poszczególnych państwach, a obowiązujące prawo często jest głęboko zakorzenione w tradycjach lokalnych – mówi prof. Edmund Wittbrodt, przewodniczący senackiej Komisji Spraw Unii Europejskiej.

W większości państw członkowskich dziedziczenie oparte jest na konstrukcji sukcesji uniwersalnej, czyli wstąpienia w ogół praw i obowiązków spadkodawcy. Szczegóły dotyczące funkcjonowania tej konstrukcji w poszczególnych państwach przedstawiają się jednak rozmaicie. W niektórych państwach – np. w Polsce, mamy do czynienia z nabyciem spadku następującym z mocy prawa w chwili otwarcia spadku. Spadkobierca może ewentualnie odrzucić spadek w określonym terminie.

W innych krajach wymaga się złożenia oświadczenia o przyjęciu spadku, a jeszcze w innych wydania odpowiedniego orzeczenia. Są jednak również systemy prawne, w których odrzucono konstrukcję sukcesji uniwersalnej.

W większości państw poza dziedziczeniem ustawowym dopuszczalne jest jedynie dziedziczenie oparte na testamencie. Są ustawodawstwa, które dopuszczają umowy o dziedziczenie – np. Austria i Niemcy. W niektórych państwach, na przykład we Francji, prawo zakazuje zawierania umów o zrzeczenie się dziedziczenia.

Na czym polega system rezerwy prawa spadkowego? W jaki sposób rozporządzenie Komisji Europejskiej zmienia reguły dziedziczenia? Czym będzie europejski certyfikat spadkowy?

Katarzyna Wójcik-Adamska

Więcej: Dziennik Gazeta Prawna 30.12.2009 (254) – str.B8

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

Tagi: spadek przyjęcie
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna 30.12.2009 (254)
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE