Kalendarz wydarzeń
Wrzesień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Emerytury pomostowe nie dla wszystkich uprawnionych


Wiadomości | Kadry 2009-12-29 08:40:25

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Od stycznia przedsiębiorcy zatrudniający pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach lub charakterze będą płacić dodatkową składkę na Fundusz Emerytur Pomostowych (FEP). Wyniesie 1,5 proc. tzw. podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Jej opłacanie jest jednym z warunków wcześniejszego zakończenia aktywności zawodowej.

Rząd wyliczał, że prawo do emerytur pomostowych nabędzie około 270 tys. osób. Może być ich mniej, bo wiele z osób wykonujących prace uprawniające do emerytur pomostowych nie pracuje na etacie – prowadzi małe firmy lub dobrowolnie ubezpiecza się w ZUS.

Eksperci ustalający wykazy prac uprawniających do emerytur pomostowych nie mieli wątpliwości, że prawo do nich powinni mieć marynarze i rybacy. Może się jednak okazać, że żaden z 20 tys. polskich marynarzy nie będzie mieć prawa do tych świadczeń.

Polscy marynarze pływają pod obcymi, tanimi banderami. Tamci pracodawcy do tej pory nie płacili składek za zatrudnionych marynarzy. Nie będą też więc płacić do ZUS dodatkowych składek na emerytury pomostowe – mówi Janusz Maciejewicz, przewodniczący Sekcji Krajowej Marynarzy i Rybaków NSZZ Solidarność.

Natomiast Marian Gmiterek, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Marynarzy, zwraca uwagę, że ustawodawca, wprowadzając obowiązek opłacania dodatkowych składek na emerytury pomostowe, nie wziął pod uwagę tego, że część marynarzy i rybaków jest ubezpieczona dobrowolnie, a część prowadzi działalność gospodarczą.

Wymóg opłacania składek na emerytury pomostowe powoduje, że marynarze nie będą mieć prawa do tych świadczeń, chociaż nikt nie kwestionuje trudnych warunków ich pracy. Bez zgłoszenia przez armatora pracownika do ZUS nie będzie składek, a bez nich emerytury pomostowej – dodaje Marian Gmiterek.

Dlaczego także kierowcy mogą mieć problem z uzyskaniem świadczeń? Kto wg ustawy o emeryturach pomostowych ma prawo do tych świadczeń? W jaki sposób ZUS jest przygotowany do przyjmowania dodatkowych składek do FEP?

Bożena Wiktorowska

Więcej: Dziennik Gazeta Prawna 29.12.2009 (253) – str.B6

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

Tagi: emerytura pomostowa fundusz emerytur pomostowych fep
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna 29.12.2009 (253)
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE