Kalendarz wydarzeń
Sierpień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Nieprawomocny wyrok, a komornik blokuje konto


Wiadomości | Finanse 2009-12-28 08:35:11

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Ministerstwo Sprawiedliwości rozważa wprowadzenie zmian w kodeksie postępowania cywilnego. Nowelizacja ma uchronić przedsiębiorców przed nadużywaniem przez kontrahentów prawa do zabezpieczania roszczeń. Chodzi o przepis, zgodnie z którym w sprawach o roszczenia pieniężne wyrok sądu pierwszej instancji z chwilą wydania stanowi tytuł zabezpieczenia, wykonalny bez nadawania mu klauzuli wykonalności. Taki nieprawomocny wyrok, jeśli znajdzie się w rękach komornika, może doprowadzić firmę do rychłego bankructwa.

Problem w tym, że decyzja wierzyciela o rozpoczęciu postępowania zabezpieczającego jest poza kontrolą sądu. To wierzyciel decyduje o tym, czy rozpocząć postępowanie zabezpieczające. Sąd może jedynie na wniosek pozwanego według swego uznania ograniczyć zabezpieczenie – mówi adwokat Małgorzata Nowotnik z kancelarii Noerr Stiefenhofer Lutz.

Niestety, nawet gdy zabezpieczenie nie będzie słuszne, rozpoznanie wniosku o uchylenie lub ograniczenie zabezpieczenia może nastąpić wyłącznie po przeprowadzeniu rozprawy. Przez cały ten okres przedsiębiorca pozbawiony jest możliwości prowadzenia działalności gospodarczej.

Takie rozwiązanie prowadzi albo do upadłości przedsiębiorców, albo do zmuszenia ich, aby zawarli niekorzystne ugody – mówi radca prawny Lech Obara.

Wszystko przez to, że ustawodawca, wprowadzając kłopotliwą regulację, nie zmienił przepisów o postępowaniu zabezpieczającym dotyczących uchylania i ograniczania zabezpieczenia.

W jaki sposób firmy wykorzystują swoją pozycje po uzyskaniu korzystnego rozwiązania w sporze - w wyniku wyroku I instancji? Co musi zrobić firma, by odzyskać możliwość prowadzenia działalności gospodarczej?

Daria Stojak

Więcej: Dziennik Gazeta Prawna 28.12.2009 (252) – str.B8

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

Tagi: bank konto komornik blokada
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna 28.12.2009 (252)
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE