Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Nauczyciele zyskają ochronę przed uczniami i rodzicami


Wiadomości | Badania i Rozwój 2009-12-28 08:05:12

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Po lekarzach, prawnikach i urzędnikach swój kodeks etyki tworzą nauczyciele. W styczniu Związek Nauczycielstwa Polskiego (ZNP) roześle jego projekt do konsultacji do ponad 200 tys. zrzeszonych w nim nauczycieli. Jak ustaliliśmy, kodeks ma m.in. wzmocnić pozycję nauczycieli, którzy coraz częściej nie są szanowani przez uczniów, poprawić ich relację z rodzicami, samorządem lokalnym i władzami szkoły.

Pedagodzy, dyrektorzy szkół nie są przeciwni wprowadzeniu kodeksu. Dyrektorzy szkół deklarują nawet, że wprowadzą go do regulaminów pracy.

Kodeks ma wspomóc nauczycieli w trakcie wykonywania ich obowiązków, podnieść prestiż zawodu, pomagać w rozwiązywaniu konfliktów i wskazywać pedagogom, jakie decyzje powinni podejmować w trudnych sytuacjach. Ma regulować m.in. relacje nauczycieli z uczniami, władzami szkoły i rodzicami.

Nauczyciel, zgodnie z kodeksem, powinien więc przestrzegać norm obyczajowych nie tylko w szkole, lecz także poza nią. Co więcej, pedagodzy powinni wspólnie wypracować zasady szybkiego reagowania na spotykające ich zagrożenia w postaci mobbingu, molestowania czy nawet osamotnienia. Kodeks nakłada też na dyrektorów szkół i samorządy obowiązek dbania o unikanie konfliktu wśród nauczycieli, w związku z wykonywanymi przez nich obowiązkami. Zawiera też przepis, który daje nauczycielom prawo do domagania się godziwej płacy.

Wśród propozycji tam zawartych są też takie, które już teraz budzą kontrowersje. Jednym z nich jest zapis, że pedagog powinien wystrzegać się zachowań, których celem jest ukrywanie niekompetencji kolegów i ich zawodowej nieudolności.

Dlaczego takiego zapisu broni Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego (ZNP)? Jakie zapisy powodują, że wprowadzenie kodeksu popierają też dyrektorzy szkół? Dlaczego wg ekspertów wprowadzenie kolejnego kodeksu etyki mija się z celem?

Artur Radwan

Więcej: Dziennik Gazeta Prawna 28.12.2009 (252) – str.B5

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

Tagi: nauczyciel ochrona prawo uczeń
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna 28.12.2009 (252)
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE