Kalendarz wydarzeń
Czerwiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Abolicją należy objąć zagraniczne odsetki


Wiadomości | Finanse 2009-12-18 09:43:23

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Każdy Polak, który ma konto za granicą i uzyskuje dochody w postaci odsetek bankowych, powinien wykazać je przed polskim fiskusem. W praktyce nie robi tego prawie nikt. Rząd wzorem innych państw, np. Wielkiej Brytanii powinien zastanowić się nad wprowadzeniem abolicji podatkowej od dochodów z zagranicznych odsetek bankowych.

Kłopoty z egzekwowaniem podatków z zagranicznych odsetek ma nie tylko Polska. Podobnie jest w Wielkiej Brytanii, która jednak wprowadziła abolicję dla tego typu dochodów, a teraz ją przedłuża. Brytyjska amnestia umożliwia podatnikom ujawniającym dochody na ograniczenie wysokości grzywny. Zgodnie z pierwotnymi założeniami brytyjskiego rządu program umożliwiający dobrowolne ujawnianie dochodów ukrywanych za granicą miał obowiązywać do 30 listopada. Ostatecznie termin przedłużono do 4 stycznia 2010 r.

Porównanie Polski z Wielką Brytanią jest o tyle zawodne, że tam zjawisko nieujawniania zagranicznych kont i naliczonych na nich odsetek jest bardziej powszechne, występuje od dawna i dotyczy większej liczby podatników, a więc i skala ewentualnych uszczupleń budżetowych jest większa – ocenia dr Janusz Fiszer, partner w Kancelarii Prawnej White & Case i docent Uniwersytetu Warszawskiego.

Dochód z odsetek zagranicznych powinien być zgodnie z ustawą o PIT rozliczony w Polsce, jeżeli został uzyskany przez polskiego rezydenta podatkowego.

Zjawisko nieopodatkowania dochodów z zagranicznych odsetek z pewnością przekracza unormowane niedawną abolicją podatkową dochody z pracy poza krajem – ocenia Rafał Chmielewski, prawnik, specjalista w zakresie międzynarodowego prawa podatkowego.

Ewa Matyszewska

Na czym polega, wprowadzona jako metoda unikania podwójnego opodatkowania, metoda odliczenia proporcjonalnego? Co oznacza dla Polaków obowiązek stosowania przez kraje UE zasady wzajemnej wymiany informacji o dochodach z odsetek wypłacanych osobom fizycznym? Czym grozi niezapłacenie odsetek naliczonych na zagranicznym koncie bankowym, czyli nieujawnienie organowi skarbowemu osiągniętego dochodu?

Więcej: Dziennik Gazeta Prawna 18.12.2009 (247) – str.B2

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

Tagi: odsetki zagraniczne abolicja
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna 18.12.2009 (247)
Opracowano we współpracy z:
Fundusz Górnośląski SA
http://www.fgrn.com.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE