Kalendarz wydarzeń
Sierpień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Unijni naukowcy opracowują nową, bezpośrednią wyszukiwarkę treści audio i wideo


Wiadomości | Badania i Rozwój 2009-12-16 11:40:12

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Coraz więcej filmów wideo znajduje swoje miejsce w Internecie. Ale w jaki sposób internauci znajdują to, czego szukają? Obecne technologie wyszukiwania filmów wideo opierają się na przypisach semantycznych, a filmy wideo są ręcznie oznaczane słowami kluczowymi i lokalizowane na podstawie wyszukiwania tekstowego, co jest czasochłonne i kosztowne. Zespół naukowców, którego prace są finansowane ze środków unijnych, ma właśnie to całkowicie zmienić.

W ramach projektu DIVAS (Bezpośrednia wyszukiwarka treści audio i wideo), który uzyskał 1,94 mln EUR z tematu "Technologie społeczeństwa informacyjnego" Szóstego Programu Ramowego (6PR), opracowano multimedialną wyszukiwarkę, która korzysta z zaawansowanych, bezpośrednich algorytmów wyszukiwania audio i wideo, tak zwanych cyfrowych odcisków palców nośników.

Konsorcjum DIVAS, pod kierunkiem greckiej grupy Archetypon specjalizującej się w technologiach informatycznych, postawiło sobie za cel opracowanie technologii zdolnej do indeksowania i wyszukiwania plików wideo bez większego trudu.

"Chcieliśmy opracować sposób szybkiego i prostego indeksowania i wyszukiwania skompresowanych plików wideo niezależnie od formatu kompresji lub miejsca przechowywania" - wyjaśnia Nick Achilleopoulos, kierownik ds. rozwoju technologii DIVAS.

Zespołowi DIVAS udało się opracować dwa zaawansowane silniki programowe: pierwszy tworzy odciski palców ze skompresowanych plików audio i/lub wideo, a drugi wykorzystuje unikalne identyfikatory, aby wyszukiwać materiały audiowizualne na podstawie ich treści.

Wyjątkowość oprogramowania indeksującego DIVAS polega na tym, że nie wymaga dekompresji plików wideo. Zatem maleje moc przetwarzania komputera i przestrzeń pamięci, a rośnie prędkość procesu indeksacji.

"Oprogramowanie do odczytywania odcisków palców definiuje cechy plików audio i wideo w sposób podobny do postrzegania elementów audiowizualnych przez widza" - mówi Achilleopoulos - "Buduje odcisk palca na podstawie cech wizualnych, takich jak zmiany scen, sposób pracy kamery, poziom jasności obrazu oraz ruch osób i przedmiotów."

Zespół DIVAS oświadczył, że cechy audio, w tym muzyki i mowy, stanowią część odcisku palca. Audiowizualne odciski palców są przechowywane w pliku XML w połączeniu ze standardowym opisem treści multimedialnej MPEG-7, zapewniając w ten sposób szybki i prosty dostęp do przeszukiwalnego indeksu plików wideo.

"Powiedzmy, że widziałeś urywek serialu telewizyjnego i chciałbyś zobaczyć więcej, ale nie znasz tytułu - mówi Achilleopoulos - możesz bez problemu załadować urywek do wyszukiwarki DIVAS i znaleźć za jej pomocą nie tylko serial, ale również sezon, odcinek i dokładną minutę, z której pochodzi scena."

Zdaniem naukowców jedynym wyzwaniem będzie wyposażenie wyszukiwarki w zindeksowaną bazę danych treści wideo.

Jeżeli chodzi o komercjalizację, to zdaniem zespołu ich produkt będzie tańszą wersją tego, co jest obecnie dostępne na rynku. "Wiele przedsiębiorstw jest zainteresowanych monitorowaniem programów, aby mieć pewność, że stacje telewizyjne nadają ich reklamy w czasie antenowym oraz z częstotliwością, za którą płacą" - mów koordynator projektu DIVAS.

"Na dzień dzisiejszy, w tym celu nagrywają programy na kosztownym sprzęcie, a nawet zatrudniają ludzi do oglądania telewizji, niemniej znacznie tańszym rozwiązaniem byłoby nagrywanie skompresowanych plików i dysponowanie oprogramowaniem do automatycznego tworzenia odcisków palców treści" - dodaje. "Odciski można byłoby następnie porównać z treścią reklam, aby dokładnie dowiedzieć się, jak często pojawiają się reklamy naszej firmy."

Partnerzy DIVAS podjęli rozmowy z agencją reklamową, aby wprowadzić technologię na rynek w celu monitorowania programów telewizyjnych. Inne przedsiębiorstwa również wyraziły zainteresowanie korzystaniem z technologii DIVAS, aby udoskonalić przeszukiwanie przez Internet ich baz danych wideo.

Partnerzy DIVAS pochodzą z Austrii, Belgii, Francji, Grecji, Izraela, Niemiec i Rosji.

Tagi: wyszukiwarki Internet programiści
Źródło: CORDIS
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Przekształceń Przedsiębiorstw
http://gapp.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE